Over tümörlerinde sitolojik özelliklerin EPON-812 ile bloklama, 1 mikronluk kesit ve değişik boyama yöntemleri ile araştırılması
  1. Tez No: 27688
  2. Yazar: İBRAHİM CİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Değişik dokuların histolojik ve sitolojik özelliklerinin, ışık ve elektron mikroskobik düzeyde araştırılmasında çeşitli preparasyon teknikleri uygulanmaktadır. İşık mikroskobu düzeyinde dokuların histolojik incelenmesinde, parafin bloklama yöntemi; elektron mikroskobik incelenmesinde ise, EPON 812 gibi, sentetik reçinelerde bloklama yöntemi kullanılmaktadır. EPON 812 ile bloklanmış dokulardan, hem ışık mikroskobik, hem de elektron mikroskobik incelemeler için, çok ince kesit alınabilme olanağı vardır. EPON 812 içinde bloklanmış doku örneklerinden, 1 mikron kalınlığında kesitler alınıp, değişik boyama yöntemleri ile boyamak suretiyle; ışık mikroskobu düzeyinde, doku ve hücre özellikleri, parafinde bloklanmış doku örneklerinden çok daha iyi ve ayrıntılı olarak ortaya konabilmektedir. Çalışmamızda, hem parafın hem de EPON 812 içinde bloklanmış, 7 over tümörü olgusunda; 1 mikronluk kesit uygulaması, Toluidin mavisi, Azur B, Bazik fuksin - Metilen mavisi boyama yöntemleri uygulanarak, ışık mikroskobu düzeyinde hücresel özellikler araştırıldı. Parafın bloklarından yapılan kesitlerinde histopatolojik olarak, Seröz kist adenokarsinom, Müsinöz kistadenokarsinom, Endometrioid tümör ve İndiferansiye malin tümör tanısı almış, 7 olgunun EPON 812 içinde bloklanmış materyalleri, 1 mikronluk kesit uygulamasıyla değerlendirildi. Kesitlere uygulanan boya yöntemleri içerisinde, hücre morfolojisini gösterme ve boya yönteminin pratikliği açısından, Toluidin mavisi boyama yönteminin, en iyi sonucu verdiği saptandı. 1 mikronluk kesit uygulaması ve değişik boyama yöntemleri ile; dört ayrı over tümörü tanısı almış olgularda, tümör tiplerine göre, hücre tipleri ve özelliklerinin ayrıntıları ile ortaya konabildiği gözlendi. Çalışmamızda uyguladığımız EPON 812 bloklama tekniği, 1 mikronluk kesit ve Toluidin mavisi boyama tekniği ile, over tümörlerinin ışık mikroskobik tanısında, tanıya yardımcı katkı sağlanabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the examination of cytological features of various tissues by light and electron microscopy, many preparation methods were used. Paraffin embedding was used for the histological examination of tissues by light microscopy. Electron microscopic examination requires the use of synthetic resins like EPON 812. EPON 812 embedding allows cutting of ultra thin sections for the light and electron microscopic examinations. One micron thick sections of the tissues embedded in EPON 8 1 2 were stained using different methods. Better results, showing more detailed tissue and cell features were obtained than the ones embedded in paraffin for light microscopic examination. In our study 7 cases of ovarian tumors were embedded in EPON 812 and also in paraffin, cellular features were examined by a light microscope after staining with Toluidine blue, Azure B, Basic fucsin - Methylene blue of 1 micron thick sections. Sections of 7 cases with serous cystadenocarcinoma, mucinous cystadenocarcinoma, endometrioid tumor, undifferentiated malign tumor diagnoses were examined using paraffin sections and 1 micron thick sections of EPON 812. Toluidin blue staining was found to be best method for the demonstration of cell morphology. Differentiation and determination of cell types and features in 4 different ovarian tumors were determined by the use of 1 micron sections and various staining methods. In our study, Toluidine blue staining of 1 micron thick sections of EPON 812 embedded material was found to be the best method for the diagnosis of ovarian tumors by light microscopy.