A method to design kinetic planar surface with mathematical tessellation techniques
Hareketli düzlem yüzeylerin tasarımı için matematiksel tessellation teknikleri ile bir metod
  1. Tez No: 276947
  2. Yazar: AYLİN GAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mimarlık ve sanat tarih boyunca matematiği tasarım aracı olarak kullanmış, tasarım süresince estetik ve sağlamlığı matematiksel dil ile oluşturduğu metot ve tekniklerle sağlamıştır. Antik dönemde geliştirilen altın oran, dönemin estetik ve oran kaygısına cevap aramaya çalışmış, modern mimarlıkta ise matematik daha sağlam ve karmaşık strüktürlerin bir araya getirilmesi için bir araç olmuştur. Tessellation mimarlık ve sanatta kullanılan matematiksel tekniklerden biridir. En temel anlamıyla tessellation bir yüzeyin hiç boşluk bırakılmadan belli bir doku ve ritim ile kaplanması halidir. Antik dönem mimarlığı, estetik ve oran kaygısı içinde yer alırken, 20. yüzyıl mimarlığı ise değişen yaşam koşullarıyla başka arayışları içine girmek zorunda kalmıştır. 20. Yüzyılın modern dünyası kendini yaşamın hızına ve değişen iklimsel ve çevre koşullarına adapte etmek zorunluluğu içinde bulmuş, mimarlık ise bu süreç içinde kendine yeni bir dil geliştirme ihtiyacı edinmiştir, bu yeni dil kinetik mimarlıktır. Kinetik mimarlık her ne kadar uygulama aşamasında ve akademik çerçevede yeni olsa da, hızla gelişmekte olan mimariyi ve mekanizma bilimini birleştiren disiplinler arası bir alandır.. Kinetik tasarımcılar ve araştırmacılar bugüne kadar genellikle yapıların ana strüktürlerini hareketli hale getirmeye çalışmış bu yüzden belli sayıda mekanizmalarla tasarımlarını kolaylıkla kontrol altına alabilmişlerdir. Peki, tasarlanmak istenilen kinetik bir strüktür değil de, büyüklüğü ve formu her tasarıma göre değişen bir yüzey olursa kinetik mimarlık buna nasıl bir cevap arayabilir? Tasarlanması düşünülen bu yüzeyde kaç tane ve hangi formda link ve platformların ve nasıl bir araya geleceği en önemli sorun haline dönüşür ve bu aşamada bitmiş bir tasarımdansa, kinetik mimarlık bir metot ihtiyacı duyar. Bu tezin amacı antik dönemden beri kurulan matematik ve mimarlık ilişkini, kinetik mimaride tekrar irdeleyerek matematik, mimarlık ve mekanizma disiplinlerini birleştiren, matematiksel tessellation tekniği ile oluşturulmuş düzlemsel yüzeylerin, hareketli haline getiren bir metot geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Due to rapid change in activities on modern society in XXth century, need of adaptation has emerged, which was the necessary precondition for the rise of the concept of motion or kinetic in architecture. Kinetic architecture is a controversial interdisciplinary area between architecture and mechanisms science. Many kinetic designers and researchers usually reach transformable, deployable or foldable structures by using mechanical knowledge. However, there are not many researches that focus on the surfaces between kinetic structures. Those surfaces generally covered with flexible or flat materials. Kinetic architects, who usually deal with a particular type of the mechanism, can easily control the design of mechanism. Therefore, a method is necessary to construct a network with planar mechanisms for variable building surfaces due to the fact that it can be a problem of studying during the design process of kinetic building parts. Many questions might be a problem such as how many links should be used, what kind of joints and platform should be chosen and finally the mobility of the whole kinetic system.To design a surface has been one of the major problems for architects. Through the history, architecture has benefited from mathematics such as golden ratio, fractal geometry and tessellation. Tessellation is a kind of mathematical technique that was usually used to cover a plane without any gaps or overlaps, because of this properties, it uses to design surfaces. So, the main purpose of this study is to develop a methodology to design kinetic planar surfaces with mathematical regular tessellation technique in the light of architectural, mechanical and mathematical interdisciplinary approach.