A method on energy-efficient retrofitting for existing building envelopes
Mevcut yapı kabukları için enerji etkin iyileştirme yöntemi
- Tez No: 276952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖKÇEN, PROF. DR. H. MURAT GÜNAYDIN, YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
1970'li yıllarda ortaya çıkan iki büyük petrol krizinden sonra, yenilenemeyen enerji kaynaklarının korunumu önem kazanmıştır. Binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen enerji, toplam tüketimin büyük bir dilimine karşılık gelmektedir.Bu sebeple binalarda enerji tüketiminin indirgenmesi önem kazanmış, dünyanın bir çok ülkesinde, yeni yapılar ve mevcut yapılarda enerji verimliliğinin sağlanması, enerji tüketiminin azaltılması gibi çalışmalar standartlar ve yönetmeliklerle belirlenen çerçevelerde uygulanmaya başlanmıştır. Yeni yapılar için tasarım aşamasında uygulanabilecek önlemler belirlenirken, mevcut yapıların enerji etkin iyileştirilmesi için de sistematik yaklaşımlar geliştirilmesinin gerekliliği gündeme gelmiştir.Özellikle Avrupa Birliği'nin ?Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği?ni (EPBD, 2002) yayınlamasından sonra, yeni yapılardaki önlemlerin yanı sıra, mevcut binalar için alınacak enerji etkin iyileştirme kararlarının da uygulanması bir zorunluluk halini almıştır. Türkiye bu yönetmeliğe uyum çerçevesinde 2008 yılında Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğini yürürlüğe koymuştur. Bu yönetmelik yeni yapılar ile ilgili sınırlamalar getirirken, mevcut yapıların enerji etkin iyileştirilmesini öngörmekte, ancak bir yöntem önermemektedir. TS 825 Isı Yalıtım Yönetmeliğinin ancak 2000 yılında zorunlu olduğu Türkiye'de yalıtımsız/yetersiz yalıtılmış, çevreye duyarlı tasarım ana kararlarından yoksun, göreceli genç bir yapı stoku bulunmakta ve mevcut yapıların enerji etkin iyileştirilmesi için gerekli olan yöntemsel hesaplama ve kontrol mekanizmalarına işlerlik kazandırılması gerekmektedir.Bu bağlamda, bu çalışma mevcut yapı kabuklarının enerji etkin iyileştirilmesi için bir yöntem önerisi geliştirmeyi hedeflemektedir. Yöntemin geliştirilebilmesi için, binanın mevcut durumdaki enerji performansının belirlenmesi, iyileştirme önerilerinin sunulması ve değerlendirilmesi gibi farklı aşamalar alan çalışması üzerinden örneklenerek uygulanmıştır. Diğer yandan, önerilen yönteme bağlı olarak yürütülen iyileştirme çalışmalarının sonucunda elde edilecek enerji tasarrufu, CO2 emisyonlarının indirgenmesi ve iç mekan ısıl konfordaki iyileşmelerin saptanabilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting in 1970s with the two major oil crises, conservation of non-renewable energy sources became an important concern. Buildings, which hold a large portion of energy consumed in the world, became subject to significant reductions through the energy consuming processes, especially for space heating and cooling energy consumption end uses. Strong initiatives are set in the world, promoting energy efficiency in buildings, both for new designs and existing building stock. However, energy-efficient improvement of existing building stock is a more challenging process for existing buildings; due to lack of energy conscious decisions, which were disregarded during design process. Energy-efficient retrofitting thus becomes an important focus of the research areas that aim to endorse efficiency in buildings.Principally with Energy Performance in Buildings Directive of European Union, methodologies to optimize design decisions for energy-efficient retrofitting emerged. In Turkey, energy performance of buildings is recently introduced with a regulation in 2008. Prior to this regulation TS 825 Thermal Insulation in Buildings was the main control mechanism, which was only mandatory a decade ago. The lack of methodological approach and control mechanisms caused the relatively young Turkish building stock, become non-insulated or poorly insulated.Therefore this research focuses on proposing a methodology for energy-efficient retrofitting of public building envelopes, particularly as building types which may raise public awareness on the necessity of energy efficiency in buildings. The dissertation aims to fill the gap of a structured methodology which can be applied throughout defined set of actions to diagnose the existing performance of a building, to propose retrofitting options and evaluate these options to assess an advantageous solution to energy-efficient retrofit of public building envelopes. The thesis aims to indicate the savings in annual energy consumption, reduction in CO2 emissions and improvement in indoor thermal comfort as a result of a retrofitting action applied due to a structured methodology.