Exploring temporary usage opportunities of urban public spaces for event organizations
Kentsel kamusal alanların etkinlik organizasyonları için geçici kullanım olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 276953
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kentsel mekanların zaman içinde günümüzün getirdiği değişen ve ilerleyen kullanım ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çalışması, bu hızlı ilerleyişte ve dönüşümde oldukça zor olmaktadır. Özellikle bu dönüşümün en fazla izlerinin görüldüğü kamusal alanların, tasarımının daha geniş bir perspektiften ele alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu düşünceyle yola çıkıldığında, geçici kullanım olgusunun, bugünün kentsel mekanlarının yeniden organizasyonu ve yeniden tasarlanması için kullanımının temel bir gereklilik olarak ele alınması tezin çerçevesini oluşturmaktadır.Çalışmanın temel amacı bu çerçeveyle kamusal açık alanların sanatsal ve kültürel, sportif, bilimsel ve eğitimsel, rekreasyonel gibi farklı etkinlik türleri için kullanıldığı etkinlik organizasyonlarını araştırmayı ve kamusal açık alanlardaki çeşitli etkinlikler için geçici kullanım olanaklarının `Etkinlik Kontrol? metodu ile incelenmesini amaçlamaktadır. Bu metodun belirlenmesinde benzer metodolojiye sahip `Placecheck ve Capacitycheck' mekan incelemesi ve kapasite incelemesi gibi farklı kentsel tasarım rehberlerinden de yararlanılmıştır. Aynı zamanda, bu metod literatür araştırması ve farklı ülkelerde gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilen etkinlik organizasyonlarının incelenmesi sonucu ortaya çıkartılmış organizasyonel teknikler ve parametrelerden, bir kentsel tasarım rehberi niteliğinde oluşturulmuştur.Etkinlik organizasyonları hakkında aktörlerin ihtiyaç ve tercihlerini içeren, kapsamlı ve önceden belirlenmiş bölümleri olan bir mülakat yapısı oluşturulmuştur. Saha çalışmaları için İzmir ve İstanbul kültür politikaları yönünden ayırt edici özellikleri göz önünde bulundurularak etkinlik kontrol listesi görüşmelerinin gerçekleştirildiği şehirler olarak seçilmiştir.Sonuç olarak bu araştırma açık kamusal alanların etkinlik organizasyonu için geçici kullanım olanaklarının geliştirilmesine yönelik `Eventcheck' metodu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The adjustment of urban spaces to the necessitated usages which is resulted from the rapidly altering daily practices is a difficult process. Since the traces of that alteration are widely seen in the public spaces, the design of those spaces is need to be taken into account form a large perspective. In this regard, temporary usage of public space is an essential condition used for the re-organization and re-design of public open spaces in today?s urban areas. That allows us to reconsider public spaces in relation with time and space.This study intends to evaluate event organizations in open public spaces temporarily for different kinds of events (i.e. arts and culture, sports, science and education, recreation) and scrutinizes the temporary usage opportunities of open public spaces for events with a new method `Eventcheck'. This method corresponds with other known examples of urban design studies that use checklist approach such as `Placecheck and Chapacitycheck?. In addition, this method has been developed as an urban design guide that enables to evaluate the skills and needs for various actors (such as urban designers, artists and organizers) who are the parts of providing event organizations in open public spaces.In order to obtain actor?s preferences and needs about event organizations, a comprehensive pre-determined list of semi-structured questionnaires are prepared. İstanbul and İzmir are selected for place of interviews due to their distinctive cultural policies.Consequently, this research puts forward eventcheck method for improving temporary usage into open public spaces for event organizations.