FPGA based implementation of IEEE 802.11A physical layer
IEEE 802.11A fiziksel katmanının FPGA tabanlı gerçeklenmesi
  1. Tez No: 277008
  2. Yazar: MUSTAFA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama, yüksek hızlı bir veriyi birbirine yakın aralıktaki çok sayıda dikgen alt taşıyıcılar üzerinden ileten çok taşıyıcılı bir modülasyon tekniğidir. Bu teknik başta Kablosuz Yerel Alan Ağları (WLAN) olmak üzere Sayısal Ses ve Televizyon Yayıncılığı ve Dünya Çapında Mikrodalga Erişimi için Birarada Çalışabilirlik (WiMAX) gibi birçok standart tarafından benimsenmiştir.Bu çalışmada, IEEE802.11a WLAN standardı, OFDM sistemlerinin uygulama sorunlarını kavramak amacıyla Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri (FPGA) üzerinde gerçeklenmiştir. Gerçeklemede kullanılan algoritmalar ilk olarak MATLAB ortamında geliştirilmiş ve sistemin performansı yine bu ortamda tasarlanan bir simülatör aracılığıyla gözlemlenmiştir. Saniyede 6 Mb'den 54 Mb'e kadar veri iletişim hızlarını destekleyen alıcı ve vericinin FPGA gerçeklemeleri MATLAB Simulink ortamında Xilinx firmasının“System Generator”arayüzüile tasarlanmıştır. Verici ünitesinde kullanılan modülasyon tekniği ve İleri Hata Düzeltme (FEC) oranı, istenen bit hızına göre sırasıyla BPSK, QPSK, 16QAM veya 64QAM ve 1/2, 2/3 veya 3/4 olacak şekilde otomatik olarak ayarlanmaktadır. Tasarlanan alıcı-verici donanımının kaynak kullanımı ise 5986 slice, 45 blokRAM ve 73 çarpıcıdan ibaret olup, Xilinx Virtex-4 sx35 yongasının % 39'unu kaplamaktadır. Ayrıca, alıcı-verici birimlerinin FPGA gerçeklemesi, iki adet Lyrtech Yazılım Tanımlı Radyo (SDR) Geliştirme Donanımı arasında kablosuz bağlantı kurularak test edilmiş ve tasarlanan sistemin bit hata oranı, ToplanabilirBeyaz Gaussian Gürültülü (AWGN) kanal üzerinden sayısal döngü testi yapılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) is a multicarrier transmission technique, in which a single bitstream is transmitted over a large number of closely-spaced orthogonal subcarriers. It has been adopted for several technologies, such as Wireless Local Area Networks (WLAN), Digital Audio and Terrestrial Television Broadcasting and Worldwide Interoperability for Microwave Access (WiMAX) systems.In this work, IEEE802.11a WLAN standard was implemented on Field Programmable Gate Array (FPGA) for being familiar with the implementation problems of OFDM systems. The algorithms that are used in the implementation were firstly built up in MATLAB environment and the performance of system was observed with a simulator developed for this purpose. The transmitter and receiver FPGA implementations, which support the transmission rates from 6 to 54 Mbps, were designed in Xilinx System Generator Toolbox for MATLAB Simulink environment. The modulation technique and the Forward Error Coding (FEC) rate used at the transmitter are automatically adjusted by the desired bitrate as BPSK, QPSK, 16QAM or 64QAM and 1/2, 2/3 or 3/4, respectively. The transceiver utilizes 5986 slices, 45 block RAMs and 73 multipliers of a Xilinx Virtex-4 sx35 chip corresponding to % 39 of the resources. In addition, the FPGA implementation of the transceiver was also tested by constructing a wireless link between two Lyrtech Software Defined Radio Development Kits and the bit error rate of the designed system was measured by performing a digital loop-back test under an Additive White Gaussian Noise (AWGN) channel.