Extended phase diagram of ASEP with two types of particles
İki parçacıklı ASEP modelinin genişletilmiş faz diyagramı
- Tez No: 277007
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL YALABIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada iki tür parç?acık içeren ABDS (Asimetrik Basit Dışlama Süreci)model sistemi incelendi. Sistem, iki tür parçacığın dinamiğini kontrol edenparametrelerin aynı olduğu durumda kendiliğinden simetri kırılması gösterdiğiiçin ilgi çekmekte. Ortalama alan yakınlaştırması kullanılarak sistemdeki iki türparçacığın giriş olasılıksal hızlarının simetrik olmadığı durum için genelleştirilmişfaz diyagramı elde edildi. Eşit yer değişme ve zıplama olasılıksal hızları içinsistemin iki ayrı tek parçacıklı ABDS'nin birleşimi olduğu bilinmektedir (Evans veark., PR E, 74 208, (1995)). Yer değişme olasılıksal hızları ile zıplama hızlarınınaynı olmadığı durumlarda sistemin artık iki ayrı tek parçacıklı ABDS olarak ince-lenemeyeceği anlaşıldı. Evans ve ark. tarafından ilk kez gözlenen ?ince faz?ın girişolasılıksal hızların eşit olmadığı zamanlarda da var olduğu gözlemlendi. Parçacıkyoğunluk dağılımlarının bulunması için belli parametre değerleri için Monte Carlobenzetimleri yapıldı. Sistemin faz diyagramı, görece basit olan dinamiklerinekıyasla beklenmedik ölçüde zengin yapı gösterdi.
Özet (Çeviri)
The ASEP (Asymmetric Simple Exclusion Process) model system with two typesof particles is studied. The system is interesting because it exhibits spontaneoussymmetry breaking when parameters controlling the dynamics of the two typesof particles of the same system. By using Mean Field approximation its extendedphase diagram was obtained for non-symmetric values of entering rates of thetwo types of particles. The system is understood to be the combination of twodecoupled ASEP systems with one type of particle system for the values of equalhopping and exchange rates. (Evans et al.,PR E, 74 208, (1995)) It is understoodthat for the exchange rates different from the hopping rates the system can nolonger be analyzed as combination of two decoupled one particle ASEP. The ?tinyphase? first observed by Evans et al, is examined in more detail. It is found thatthis phase still exists when entering rates are not symmetric. Also, Monte Carlosimulations for certain values of parameters of the system were carried out todetermine the particle density profiles. The phase diagram of the system displaysunexpectedly rich structure for the relatively simple dynamics.