Bursa ve yöresinde kimi kültür bitkilerine ilişkin sulama zamanının model yaklaşımı ile planlaması
  1. Tez No: 27722
  2. Yazar: SEMİH YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma ile Bursa ve Yöresinde yetiştiriciliği yapılan buğday (Kışlık), ayçiçeği ve şekerpancarının aylık sulama i sayıları ve su gereksinimleri %70, %80 ve %90 olasılık düzeylerinde belirlenmiş ve bunlara bağlı olarak sulama zamanları planlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre %70 olasılık ve 100 mm net sulama suyu uygulanması sonucunda buğday bitkisinin mevsimlik su gereksinimi 621 mm, ayçiçeğinin 773 mm ve şekerpancarının 1164 mm bulunmuştur. Aynı koşullarda her üç bitkinin kritik dönemlerine göre sulama planları ise buğday için; 15 gün ara ve 65 mm su uygulaması, ayçiçeği için; 10 gün ara ve 84 mm su uygulaması ve şekerpancarı için; 10 gün ara ve 80 mm su uygulaması biçiminde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Irrigation Scheduling For Some Agricultural Crops Using A Model Approach Over Bursa Region i In this study, monthly irrigation numbers throughoutgrowing season and water requirements of wheat, sunflower and sugarbeet which are grown widely in Bursa Region are estimated at %70, %80, %90 probability levels and their irrigation scheduling were planned. According to the results, seasonal water requirements are found as 621 mm for wheat, 773 mm for sunflower and 1164 mm for sugarbeet under 100 mm water application and %70 probability level. Under the same conditions, the irrigation scheduling for three crops in critical periods were 15 days interval and 65 mm water application for wheat, 10 days interval and 84 mm application for sunflower and 10 days interval and 80 mm water application for sugarbeet.