Türkiye'de bitki koruma makinaları imalat sanayinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27729
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
74 6. ÖZET Tanmda yeni teknolojilerin üretime aktarılmasında en önemli araç makinedir. Bu nedenle modern tarımda çiftçinin yaygın makina kullanması gerekmektedir. Zirai mücadele çalışmalarının başarısı da makina ve ilacın doğru seçimine ve bunlann tekniğine uygun kullanılmasına bağlıdır. 1957'de Zirai Mücadele ve Zirai Karantina Kanununun çıkmasından bu yana (17 Haziran 1992) Tanm ve Köyisleri Bakanlığı 801 adet zirai mücadele makinasına ruhsat vermiştir. Bugün piyasada kullanılan ruhsatlı makina sayısı ise sadece 294 adettir. Bunlardan 255 adedi yerli imal olup, kalan 39 adedi ithaldir. Günümüzde zirai mücadele uy gül amal an m n % 96'ında pul veri zat ör, % 2'sinda tozlayıcı ve % 2'sinde şişleme aleti kullanılmakta olduğu sanılmaktadır. Bu çalışmada insan ve çevre sağlığı açısından önem taşıyan bir alanda faaliyet gösteren pülverizatör imalatçılarının genel durumu, teknik ve kapasite kullanım imkanları, sektörün sorunları ve bunlann çözüm önerilerini sağlıklı bir şekilde tesbit edilmesi için imalatçılara bizzat gidilerek yerinde anket ve gözlem yapılmıştır. Yapılan anket ve gözlem çalışmalan kapsamında; 50 adet pülverizatör, 6 adet pülverizatör parçası, 2 adet sisleyici olmak üzere toplam 58 adet imalatçı ve 11 adet ithalatçı firmaya gidilmiştir. Çalışmalar Türkiye'de pülverizatör üretiminin % 98'inin gerçekleştirildiğinin sanıldığı Ege, İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunlaştı n l mistir. Eğede 23, İç Anadolu'da 10, Marmara'da 10 ve Akdeniz Bölgesinde 7 pülverizatör imalatçısına ulaşılmıştır. Bunlann 34'ü traktör kuyruk milinden hareketli ve motorlu pülverizatör, 16'sı düşük basınçlı sırt pülverizatörü Jmalatçılandır. Pülverizatör imalatcılannın 19 adedi küçük ölçekli işletme (1-9 kişi çalıştıran), 30 adet orta ölçekli işletme (10-24 kişi çalıştıran) ve 1 adet büyük ölçekli işletme (25-99 kişi çalıştıran)'dir. Bunlardan sadece 4'ünde Ziraat Fakültesi, Tanm Makinalan Bölümünden mezun Ziraat Mühendisi çalıştırmaktadır. Pülverizatör imalatcılann gerçek sermaye stoklannın ve satış cirolanmn sağlıklı bir şekilde saptanması mümkün olmamıştır. Ancak, TARAL A.Ş. firmasının beyanlanna göre sermayesi 3,5 milyar TL ve 1991 yılı satış cirosu 23 milyarTL'dir.75 Türkiye'de traktör kuyruk milinden hareketli ve motorlu pul veri zatör imal atçı l an m n toplam kapasiteleri 36.130 adet, 1987-1991 yılı ortalama üretimleri 19.810 adet, 1991 yılı üretimleri 15.053 adet, 1987-1991 yılı ortalama üretim ile 1991 yılı üretimin değişimi % -24, 1991 yılı kapasite kullanımı % 42 ve ortalama yan sanayinden yararlanma oranı % 34'tür. Türkiye'de en büyük pülverizatör imalatçısı olan TARAL firmasının üretim kapasitesi 14.400 adet, 1987-1991 yılı ortalama üretimi 8.613 adet, 1991 yılı üretim 4.523 adet, 1987-1991 yılı ortalama üretim ile 1991 yılı üretimin değişimi & -47, 1991 yılı kapasite kullanımı % 31, ortalama yan sanayiden yararlanma oranı % 30 ve 1987-1991 yılı ortalama üretim payı % 43'tür. 1991'de yaşanan Körfez Krizi nedeniyle sektör genelinde üretimde % 24*lük bir azalmaya karşılık, TARAL firmasında üretim % 47'lik bir azalma göstermiştir. Bu durumda Körfez Krizinden en fazla etkilenen TARAL firması olmuştur. Türkiye'de düşük basınçlı sırt pul veri zat örl eri n mevcut üretim kapasiteleri 95.150 adet, 1987-1991 yılı ortalama üretim 61.550 adet, 1991 yılı üretim 74.115 adet, 1991 yılı üretim 1987-1991 yılı ortalama üretimine göre % 20 artmıştır. 1991 yılı kapasite kullanımı % 73 ve yan sanayiden yararlanma oranı % 11'dir. Türkiye'de 1987-1991'de yılda ortalama üretilen 19.810 pul veri zatörünün 7.376 adedi traktöre asılır tip tarla-bahçe pul veri zatörü, 2.021 adedi traktörle çekilir tarla-bahçe pul veri zatörü, 3.083 adet traktöre asılır galvaniz sac depolu tarla-bahçe pul veri zatörü, 872 adedi traktöre asılır turbo atomizör, 285 adet traktörle çekilir turbo atomizör, 598 adet arabalı motorlu 100 litrelik bahçe pul veri zatörü, 5.473 adet motorlu sırt atomizörü ve 101 adedi traktörle çekilir pamuk pülverizatörüdür. 61.500 adet düşük basınçlı sırt pülverizatörün 28.750 adet bakır v.b. depolu ve 32.800 adet sert plastik depoludur. Motorlu sırt atomizörünün yalnız TARAL firması imal etmektedir. 1987-1991 yıllan arasında 2820 adet sisleyici 1.150 adet motorlu sırt atomizörü ve 1.060 adet düşük basınçlı sırt pülverizatörü ithal edilmiştir. 11 adet ithalatçı firmanın bağlantılı olarak çalıştıklan ülkeler; ABD, Hollanda, Almanya, italya ve ingiltere'dir.76 1987-1991 yıllan arasında 5.950 adet motorlu sırt atomizörü ve 605 adet diğer traktör kuyruk milinden hareketli veya motorlu pûlverizatörü ihraç edilmiştir. Bu rakam toplam üretimin % 6'sıdır. İhracat; Pakistan, Mısır, S.Arab1stan, Fas, Suriye, Kıbrıs ve Irak'a yapılmıştır. Türkiye'de üretilen traktör kuyruk milinden hareketli ve motorlu pülverizatörlerin % 69"u Tanm Kredi Kooperatifleri, % 4'ü Pancar Üreticileri Birliği Kooperatifleri, % 2*si Ziraat Bankası kredisi ile, % 19'u doğrudan imalatçı veya onların bayileri kanalıyla pazarlanmış, % 6*sı ise ihraç edilmiştir. Saptanan Önemli Sorunlar ve Öneriler : 1.Sektörde talebin çok üstünde bir üretim kapasitesi oluşmuş olup, modern yapılı pülverizatörler üretilememektedir. 2.Haksız rekabetin önlenmesi ve daha kaliteli ve modern pul veri zatör üretimi için deney raporu özendirilmelidir. Küçük ölçekli imalatçıların deney raporu edinmelerine kolaylık gösterilmesi için önlem alınmalıdır. 3.Haksız rekabeti önlemek amacıyla verilen deney raporlarının denetlenmesi konularında daha ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Deney raporuna uymayan üretim önlenmelidir. 4.Pülverizatör üretimi diğer tanm makinalan üretiminden önemli farklılıklar gösterdiğinden sektördeki imalatçıların TARMAKBİR'de örgütlenmeleri yerine ayn bir örgüt kurmaları yararlı olacaktır. 5.Firmalar bünyesinde AR-GE birimlerinin kurulması için özendirici tedbirler alınmalı ve bir AR-GE fonu oluşturulmalıdır. 6.KOSGEB bünyesinde Kalite Kontrol Birimi kurulmalıdır 7.Kredili satışlarda banka kredi kartı sisteminin uygulamaya konulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. 8.Çiftçinin bilgi ve becerisini artırmaya yönelik eğitim çalışmaları yoğunlaştı n l mal ı di r. 9.Gelir düzeyini arttıracak tedbirler alınmalıdır. 10.AT standardı an na uyum sağlayacak pul veri zatör imalatına önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In agriculture, while trensfering advenced technology, the most important vehicle is form machinery. That is why if farmers can provide agricultural equipment is of great importance. Success of plant protection application depend on chosing correct machinery and chemical, and using them with correct application techniques. 801 unit plant protection machinery have been licensing by ministry of Agriculture since plant protection and quarantine law issued in 1957. Now, there are 294 unit licensed machinery in circulation. 255 of them are home made and 39 of them are imported. Nowadays, in applications of plant protection area 96 % sprayer, 2 % duster and 2 % fogges have been using. Spraying equipment is of importance in human health, environmetal pollution and state economy. For this reason, to determine general conditions, technical facilities and production capacity, determining their problems and recommendated correct solution sprayer equipment manufactures individually visited to observe and poll. During poll and observation, 50 sprayer manufacturer, 6 sprayer part manufactures and 1 1 plant protection equipment importer are visited. in Turkey, 98 % of sprayers is manufactured in Aegean Sea, Ceatral Anatolia, the Marmara and Mediterranean Sea Regions. Regional distribution of sprayer manufactures are as follows: 23 % of them is Aegean Sea Region, 10 % of them is Central Anatolia region and mediterranean Sea Region, and 7 % of them is the Marmara Region. 34 % of those manufacturers are produced tractor mounted pto driven sprayer and 16 % of those manufacturer are produced low pressure knapsack sprayer (or lever operated knapsack sprayer). Nineteen sprayer manufacturers are small sacle (1 to 9 person empyed). Thirty of them is medium scale e(10 ti 24 persons employed) And one of them is large scale (25 to 99 persons employed) manufacturer. And only four of them employed Ag. engineer who has BSC. in farm machinery.78 Sprayer manufacturer total invesment and annual turnover could not found out. Yet Taral A.Ş. declared its Invesment is 3,5 billion TL land annual turnover Is 23 billion TL. Existing production capacity of tractor mounted pto driven and self propelled sprayer is 36.130 unit. During 1987 to 1991, annually 19.810 units produced. In 1991, 15.053 units are produced Acerding to the period of 1987 to 1990 annual production, 1991 production decrease -24 %. Used capacity was 42 % and used outside supplier parts value was 34 %. The biggest sprayer manufacturer of Turkey is Taral A.Ş. has 14.440 unit production capacity. During 1987 to 1990 period, it has produced 8613 unit its production decreased -47 %. It was used only 31 % its prodution capacity, and it used outside supplier parts value was 30 %. Taral A.Ş. has 43 % share total production of sprayer, during 1987 to 1991. Gulf crisis caused for decreasing of the production of sprayers 24 %, there by TARAL A.Ş. decreased its production 47 %t in 1991. Taral A.Ş. Violently affected from gualf crises. Existing production capacity of low pressure knapsack sprayer is 95.130 unit per year. During 1987 to 1991, produced 61.550 unit But only in 1991 74.115 unit sprayer produced thereby production increased 20 %, used 73 % of production capacity and used out side supplier value was 1 1 %. During 1987 to 1991 plant protection equipment manufactures produced 7.376 unit tractor mounted sprayer, 2.021 unit trailed pto drived sprayer, 3.083 unit galvanized sheet metal (steel) tank tractor mounted sprayer, 872 unit tractor mounted air carried sprayer, 285 unit trailed air carried sprayer, 598 unit trailed engine drived 100 liter orchard sprayer, 5473 unit gasolin engine powered knapsack, 101 unit row corp (cotton) trailed sprayer, 28.750 unit sheet metal tank lever operated knapsack and 32.800 unit polyethylene tank lever operated knapsack. All gasolin engine powered knapsack has been produced by Taral A.s. During 1987 to 1991, 2.820 unit fogger, 1.150 unit gasoline engine powered knapsack and 1.060 unit lever operated knopsach havet^'i L -.*79 been imported. There have been 1 1 Importer and they imported from U.S.A., Nederland, United Germany, Italy and England. During 1987 to 1991 5.950 unit gasoline engine powered knapsack and tractor mounted pto. driven sprayer exported to Pakistan, Egypt, Saudi Arabia, Morocco, Syria, and Cyprus. This amount was 6 % of total production. PTO drived sprayers and gasoline engine powered knapsack retailed by Agricultural Credit Cooperative and sugar Beet producer cooperative and Directly delivered farmer, their share in total delivery are as follows: 69 %, 19 % and 2 % respectively. Important Problems and Recommendration 1- Existing production capacity is very high yet demand is low and up to date sprayer i snot manufactured. 2- Eliminating unequal competition, for using advanced technology and for better quality manufacturer rewarded for gathering experimental report. And small scale manufacturer can be gather experimental report. 3- Eliminating Unequal competition conditions report gathered manufacturer must be correctly checked. And if there is not appropriate production their test report can be canceled. 4- Because of the sprayer manufacture is very different than the manufacture of other farm machines, it is necssary that sprayer manufactures should be organized in the another organization instead of organizing in TARMAKBİR. 5- Research and development rewarded and there must be a fund for reseacrh and development. 6- In KOSGEB (Small and Medium Scale Manufacturer Developmend and Supporting Chamber) there must be quality control unit for crop chemical applicator. 7- There must be study to take place bank credit card system for crediting farm machinery. 8- There must be a education program for increasing farmers knowledge. 9- There must be taken precautions for increasing farmer's inciome. 10- Catch up with and adjustment for free market In Europe or European comminty (EC) standards, we must be consider importanly spraying equipment manufacturing. ?ifPn ?'?? '.Ji-,