İzmir ili Pamuk üretiminde yeniliklerin üreticiler arasında yayılması ve benimsenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 27730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
76 ÖZET Bu araştırma izmir ilinde pamuk üretiminde yeniliklerin yayılıp benimsenme durumunu ve haberdar olmada kullanılan kaynaklar ile kabul etmede etkili olan kaynakları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda izmir ilinin Tire, Torbalı. ve Bergama ilçelerinde 90 pamuk üreticisi ile görüşülmüştür. üreticilerin yaşı, meslek tecrübeleri ve eğitim süreleri bakımlarından yenilikçilik grupları arasındaki -farklar önemli bulunmamıştır. Toplam islenen arazi ile pamuk ekim alanı yenilikçilik düzeyinin belirlenmesinde etkilidir. üreticilerin kooperatif ve derneklerle olan ilişkileri ise yenilikçilik düzeyinin belirlenmesinde etkili değildir. incelenen yeniliklerden pamuk sapı imha yolları dışında bütün yeniliklerin uygulanması ve benimseme süreleri yenilikçilik düzeyinin belirlenmesinde etkilidir. Pamuk sapı imha yolları karşılaştırıldığında ise yenilikçi grupları arasındaki fark istatistik! bakımdan önemli bulunmamıştır. Elde edilen verim bakımından yenilikçi grupları arasındaki fark ise Önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY The aim of this study is to discuss the rate of di-F-Fusion of innovations in cotton production and means used in being aware and in adoption o-F the innovations. The study have been carried out in. Tire, Torbalı and Bergama counties o-F Izmir provience and 90 cotton producers have been interviewed. Among the producers interviewed, no significant differences have been found in age, agricultral experience and education aspects from the i nnovationess stand points, where a difference has been determined, in total cultuvated land and cotton production areas aspects. Being a member of other organazations of the producers included into the survey was not effective in determining the i nnovationess rate of the producers. All the considered innovations and the agricultral practices except the cotton stem destruction had been found out to have an effect on usage of innovations and rate of adoption, in making a comparison among the two groups from cotton stem destruction stand points, no statistically important difference has been ca Iculated. The difference between these two groups was found out to be importtand when yield was taken into account. While no signifacant difference has been determined in using different sources between different age groups in being aware, there was a difference in adoption process. A statistically significant difference had also been determined in the sources that the producers, having different levels of education use (both in being aware and adoption).