Ülke altın rezerv oranlarını etkileyen faktörlerin kantitatif olarak analiz edilmesi
A quantitative analysis on the factors which have an impact on a states gold reserves
- Tez No: 277359
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Her ülkenin belirli miktarla altın rezervine sahip olduğu bilinmektedir. Ülkelerin bu rezervleri nasıl kullandıkları, ne şekilde ekonomik durumlarına yansıttığı araştırılması gereken konular arasında yer almaktadır. Ülkelerin altın rezervlerinin değişimi ile makro ekonomik veriler arasında bağlantı olup olmadığı araştırılması gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.Ülkeler altın rezervlerini ne şekilde kullanmaları gerektiğini önceden planlamalıdır. Bu plan üzerinden hareket ederek ülkenin makro ekonomik dengelerinin sağlanmasında kullanabilirler. Finans sistemini iyileştirmek ve daha da geliştirmek için altın rezervlerinde değişikliklere gidilebilir. Makro ekonomik verilerin iyileştirilmesinde altın rezervlerinin ne şekilde kullanılması gerektiği araştırılması gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Aynı şekilde Merkez Bankalarındaki altın rezervlerinin atıl biçimde tutulması yerine ekonomiye gereken zamanlarda nasıl enjekte edilmesi gerektiği merak edilen konular arasında yer almaktadır. Aynı şekilde mali ve reel piyasanın iyileşmesinde altın rezervlerinin nasıl kullanılmasına ilişkin olmak üzere yapılması gerekenlerin ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bunun için ilk önce kümeleme analizi yapılmıştır. Kümeleme analizinde dört farklı grup elde edilmiştir. Ortaya çıkan grupların rezerv oranları ile makro ekonomik veriler tablolarda gösterilmiştir. Daha sonra da panel veri analiz çalışmaları yapılmıştır. Panel veri çalışmalarında elde edilen sonuçlar tam olarak anlamlı bir model elde edilemediğinden dolayı değişken sayısı azaltılarak yani bir model çalışması yapılmıştır. Merkez Bankalarının geçmişten günümüze altın rezerv politikaları ayrıca belirtilmiştir. Son yıllarda merkez bankalarının rezerv politikalarındaki tutum değişiklikler anlatılmaktadır. Bu çalışmada makro ekonomik veriler ile altın rezervleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
It is known that every state has a certain amount of gold reserves. The way they use such reserves, and they reflect them unto their economic structures are among the issues to be studied, while another issue of importance is whether or not there is a connection between the changes in the state gold reserves and the macro-economic data.Every state must plan beforehand as to how it will employ its gold reserves. Acting on such plan, they may use it for the purpose of acquiring macro-economic balances. Changes might be applied on gold reserves in an effort to improve the financial system. The format of using the gold reserves in the improving of macro-economic data is something that is worth to study. Likewise, the format of injecting gold reserves into the economy instead of keeping the them with Central Banks in a vacant manner, must also be taken into consideration. The format of using the gold reserves in improving the financial or real markets must be studied. For this purpose, first a grouping analysis has been carried out. In the grouping analysis, four different groups were obtained. The reserve rates and macro-economic data related to the revealed groups are shown on the tables. Later, panel data analysis studies were carried out. Since the results obtained in the panel data studies had not yielded significant models, a new model was created by means of reducing the number of variables. The gold reserve policies of the Central Banks so far were further stated. The changes in the attitudes of the Central Banks in the recent years were described. In this study, the relation between the macro-economic data and gold reserves was analyzed.