Likidite kısıtlamaları altında finansal varlık fiyatlaması
Financial asset pricing under liquidity constraints
- Tez No: 277358
- Danışmanlar: PROF. DR. ENAR TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, finans teorisinde likidite kavramının önemini ortaya koymak,likidite riskinin ölçülmesinin tarihsel perspektifini çizerek varlık fiyatlama modelleri ile likidite riski ilişkisinin kurulması sürecini açıklamaktır. Bu kapsamda literatür çalışmalarından hareketle Türkiye mali piyasalarının, döviz piyasaları,hisse senedi piyasaları ve tahvil piyasaları olarak üç bölümde likidite analizi yapılarak, likiditenin global entegrasyonu ve ölçülebilirliği örneklenmeye çalışılmıştır. Ayrıca likidite kavramı, piyasa fiyatlarını kabullenen yatırımcılar yerine, piyasa fiyatını belirleyen piyasa yapıcıları perspektifinden açıklanmaya çalışılarak farklı bir bakış açısı kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation thesis is providing basis for the importance liqudity in financial theory and defining historical perspecitve of liquidity measuring in order to explain the relationship between liquidity risk and asset pricing models. Within this context,a compherensive liquidity analysis of Turkish financial markets was carried in three asset segments of foreign currency,equity markets and bond markets, while sampling the findings of global integration of financial liqudityand liquidity measures. Finally, the notion of financial liquidity is tried to be shown with respect to market makers? perspective, instead of price takers? approach as an effort to provide a different angle to the matter.