Katılım bankalarında alternatif menkul kıymet ihracıcnını (Seküritizasyon) yapısal farklılık gösteren finansal piyasalarda uyum modellemesi : SUKUK örneği
Sukuk and its econometric analyse in new emerging markets
  1. Tez No: 277368
  2. Yazar: MUAZ GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'de Katılım Bankaları, faizsiz finansal enstrümanlar ile faize duyarlıkesimin birikimlerini değerlendirmeye çalışmaktadır. Her nekadar beklentilerin altında piyasaderinliği olsa da alternatif enstrümanlarla yapısını güçlendirebilecektir. Sukuk Ortadoğu daortaya çıktıktan sonra dünya da ve özellikle Malezya'da çok yayılmıştır. Her geçen günSukuk'a artan ilgi onu faizsiz finans sisteminin içinde önemli yer bulmasını sağlamıştır. Birçeşit menkul kıymetleştirme yöntemi olan Sukuk 'un en önemli farkı faizsiz olmasıdır. Buçalışmada menkul kıymetleştirme (securitization) ile beraber varlığa dayalı menkul kıymet(VDMK) gibi enstrümanlar ile Sukuk karşılaştırıldı. Sukuk'un dünya piyasalarındaki yeri veönemi üzerinde duruldu. Bu çalışmada lüteratürdeki menkul kıymetleştirme ve Sukukçalışmaları incelenerek çok değişkenli“doğrusal panel-veri regresyonu”(linear panel-dataregression) yöntemi kullanılmıştır.Sonunda da panel regrasyon yöntemi ile henüz ülkemizegelmemiş olan bu yeni enstrümanın piyasa girmesi ile beklenen ilgi ve fon toplamaya etkisiaraştırıldı.ANAHTAR KELİMELER: Sukuk, katılım bankacılığı, menkul kıymetleştirme, VDMK, GOS, Kâr zarar ortaklığı belgesi,panel regresyon, Ekonometrik analiz STATA 9.1,
Özet (Çeviri)
Islamic Banks in Turkey has been working to assess interest-sensivite people's savingswith interest-free financial instruments. Although the depth of the market is lower than theexpected, it will be able to strengthen its structure with alternative instruments. Afterappearing in the Middle East, Sukuk has overspread especially in Malaysia.The increasing interest towards Sukuk day by day, rendered it to find a vital place in aninterest-free financial system. The most important difference of Sukuk, a kind ofsecuritization method, is that it is interest-free. In this study, securitization and instrumentslike the asset-backed securities (ABS) were compared with Sukuk. The importance and theplace of Sukuk in international markets has been discussed. In this study, multivariatelinear panel-data regressions method has been used, by examining securitization and Sukukstudies in the literature. Finally, the expected interest upon introduction of this new –not yetcome- instrument in the market and its' effects on collecting funds has been examined.KeyWords:Sukuk, islamicbanking, securitization, linear panel-data regression,revenue sharingcertificateeconometricanalyseSTATA 9.1