XVIII. yüzyıl Babıali merasimlerinde kılık kıyafet
Apperance in Babiali ceremonies in the XVIII. century
  1. Tez No: 277502
  2. Yazar: TUĞBA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tarih, Clothing Industry, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
XVIII. yüzyıl Babıali merasimlerinde kılık kıyafet adlı konu üzerine yapılan bu çalışma, giriş bölümü ile birlikte iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, Babıali'nin yapısı anlatılmış, teşrifât ve kılık kıyafetin önemi hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Babıali merasimleri kısaca bahsedilerek merasimlere kimlerin hangi kıyafetlerle katıldığı anlatılmıştır. Bu bölümde incelenen başlıklar elçi kabul merasimi, tuğ ihracı merasimi, ulufe devri, vilâdet-i hümâyun, ramazan davetleri-bayram törenleri, tevcihatlar, sadrazam tayini, ziyaretler, Mısır hazinesi ve müjdecibaşının gelişidir.İkinci bölümde ise merasimlerde kullanılan kılık kıyafetin malzemesi ve maliyetleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde incelenen başlıklar ise kumaşlar, kürk-hil'at, başlıklar, sorguçlar, kılıçlar, hançerler, çizmeler-pabuçlardır. Ayrıca bazı merasimler için devlet görevlilerine satın alınan hil'atler vesair malzeme fiyatları ile tablolar halinde verilmiştir.Ekler bölümünde ise merasimlerle ilgili resimler ve minyatürler incelenmiş devlet ricâlinin hangi kılık kıyafetle merasimlerde yer aldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work, based on appearance in 18th century Babiali ceremonies, consists of two parts with it?s beginning part.In the beginning part, Babiali?s style is told and given information about the importance of appearance and protocol.In the first part, Babiali ceremonies are shortly mentioned and the people who joins the ceremony and what are they wearing are told. These are the headlines that are studied: the ceremony of the acceptance of ambassador, removal of horsetail ceremony, the term of ulufe, enthrone, Ramadan invitations, Bairam ceremonies, assigments, assigment of grand vizier, visitings, Egyptian treasure and the coming of reporter of good news.In the second part, cost and material of the clothes that are used in ceremonies are mentioned. The headlines which are studied in this part are: fabrics, furs, a kind of cloth that is given to the Sultan for appreciation, headings, plumed ornament, swords, daggers, boots and shoes. Also furs, etc. ,which are bought for some ceremonies is given in tables with their costs.In appendix part, ceremony pictures and miniatures are examined and how is the appearance of the protocol in ceremonies is told.