Ahmet Rasim'in Resimli ve haritalı Osmanlı Tarihi C.3, Metin-Tahlil- Indeks
Ahmet Rasim's Ottaman History with Pictures and Maps Volume 3, Text- Analysis- Index
  1. Tez No: 277542
  2. Yazar: ZELİHA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
1865 yılında İstanbul'da doğan Ahmet Rasim, Türk edebiyatı tarihinde kalemini çeşitli türlerde kullanan yazarlardan birisidir. Roman, hikâye, mensur şiir, deneme, hatırat gibi edebî eserlerinin yanı sıra röportaj, hatırat, tenkit ve makale türlerinde de gazeteciliğinin meydana getirdiği bilgi birikimini kullanmıştır. Onun ilgilendiği bir başka alan da tarih olmuştur. Okul yıllarında tarih dersleri için yeterli kaynak bulunmadığını düşünen Ahmet Rasim, bu alandaki açığı kapatmak için Osmanlı Tarihi'ni yazmıştır. Yazdığı tarih kitaplarından birisi olan 4 ciltlik ?Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi?nin III. cildi de bu çalışmanın konusu olmuştur.Üçüncü cilt, Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan sonra meydana gelen olaylarla başlar; III.Selim'in tahtan indirilip Sultan Mahmut'un padişah olmasıyla sona erer.Diğer ciltlerde olduğu gibi bu ciltte de her sayfa içeriğiyle ve yazı karakteriyle ikiye ayrılmıştır. Sayfaların üst kısmında kronolojik sırasıyla Osmanlı Tarihi; ?Fâideler? başlığı ile yazılan alt bölümde ise İmparatorluğun değişim geçirdiği süreçte bundan etkilenen toplumsal hayatın tanıtıldığı kültürel bilgiler yer alır.Tezimizde yazarın hayatı ve eserlerine dair bilgiler verildikten sonra kullandığı bazı kelimelerin, atasözleri ve deyimlerin nasıl uygulandığı da örneklerle gösterilmiştir. Eserde adı geçen önemli şahsiyetlere ait bilgilere de bu çalışmada değinilmiştir. Son olarak da bibliyografya bölümünde yararlanılan kaynaklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Born in İstanbul by the year of 1865, Ahmet Rasim after graduating from Darüşşafaka, began working at Telegrafh Post as an officer. İn the same year he had several of his articles published in various magazines. In latter year he found his work as an officer dull and decided to carry on his carrier as a journalist. He had many works in various fields of literature also Ahmet Rasim?s other interest area was history. During his school year he noticed that there is not enough resource for history education and decided to write a book on Ottoman History. One of his book on history was the 4 volume ?Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi? ( Ottoman History With Pictures And Maps) the 3rd of which is the subject of this study.3rd Volume covers the events beginning with ?Küçük Kaynarca? pact to down throwing of III Selim from throne and coming up of Sultan Mahmut as his successor.In this volume as in other volumes, each page has two section differing both in content and fout. In the upper section Ottoman history is given in chronological order and the bottom section called ?Fâideler? (Information) mentions the various political, economical, social and culturel facts of the day.In this dissertation an introduction is given on the life and the works of the writer, latter some vocabularies, proverbs and phrases are given with its utilization in his 3rd Volume of the book ?Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi? and lastly information is given about important personage refered in the book.