Örgüt içi çatışma yönetiminde halkla ilişkiler araçlarının rolü (Décathlon Spor Mağazaları örneği)
The role of public relations means in managing the conflicts within the organization (Décathlon Sport Stores case)
  1. Tez No: 277562
  2. Yazar: NİLAY ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Örgüt içinde yaşanan çatışmalar, günümüz örgütleri için önemli bir konu haline gelmiştir. Kişisel sorunlar, kişi-grup problemleri ya da iki grup arasındaki sıkıntılardan dolayı örgüt üyeleri, örgütsel amaç ve hedefleri yerine getirmekte aksaklıklar yaşamaktadırlar. Bu nedenle çatışma yönetimi, örgütler için her zaman önemli bir çalışma sahasını temsil etmektedir.Çatışma, tüm canlıların hayatlarında yaşadıkları evrensel bir olgudur. Yaratılışı gereği birbirinin aynısı olması mümkün olmayan, farklı karakter ve düşünce sistemine sahip bireylerin oluşturduğu örgütlerde uyuşmazlık ve anlaşmazlıkların yaşanması anlayışla karşılanmalıdır. Esasında, çatışmasız bir ortam beraberinde monotonluğu ve mevcut duruma sabitlenmeyi getirmektedir. Bu durumda, örgüt yöneticileri, üyeleri için çatışmayı özendirmeli ancak, çatışma sonucunda meydana çıkan yararları iyi kullanarak bunları birer fırsata dönüştürmeli ve yıkıcı sonuçlardan kaçınarak çok başarılı şekilde yönetmelidirler.Görevi, örgüt ve hedefleri arasında iletişimi gerçekleştirmek amacıyla köprüler kurmak olan halkla ilişkiler, örgüt içerisinde yaşanan çatışmaların etkili bir şekilde yönetilmesinde rol almak için araçlarını kullanmaktadır. Yüz yüze görüşme, telefon, internet, konferanslar gibi halkla ilişkiler araçları vasıtasıyla örgüt yöneticileri, üyeleri arasında yaşanan uyuşmazlık ve anlaşmazlıkları en aza indirgeyip, daha fazla paylaşımın oluşturulmasını sağlayarak sağlıklı bir ortam yaratma fırsatı yakalamaktadırlar.Bu çalışmada, örgütün faaliyetlerini gerçekleştirebilmesine ve amaçlarına ulaşabilmesine engel olan çatışmaya, çatışmaya neden olan faktörlere, çatışma türlerinin belirlenmesine ve çatışma sonuçlarının işlevsel olup olmamasının çatışma yönetimi modelleri ışığında belirlenen örgütsel etkilerine, son olarak da halkla ilişkiler ve halkla ilişkiler araçlarının örgütsel çatışmaların etkili bir şekilde yönetilmesindeki rolüne değinilmeye çalışılmıştır.Halkla ilişkiler araçlarının örgüt içerisinde yaşanan çatışmaların yönetilmesindeki rolünün ortaya konulması açısından önemli bir örnek oluşturması beklenen bu araştırmada, Décathlon Spor Mağazaları'nda uygulanan anket çalışması ile çalışmada teorik olarak ortaya konan etkiler nicel verilerle ve gerçekleştirilen görüşmelerle kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conflicts within the organizations have become an important issue for the organizations. Because of the personal problems, individual- group problems or the conflicts between two groups, the members of the organization are having some problems in performing their organizational missions and fulfilling their goals. For that reason, the conflict management always stands for an important working area for the organizations.The conflict is a universal fact which is experienced by all living. When we consider of the people who are no likely to be the same due to their creation; the disagreements and problems must be tolerated in the organizations which are created by the people with different characteristics and thinking systems. In fact, an environment with no conflicts is obliged to be monotone and fixed to the current situation. In situations like this, the organization managers must encourage the members to conflict but they should use the benefits born from the result of the conflict very well and turn them into beneficial opportunities and they should cope with the destructive results of the conflict.The public relations, whose mission is to build bridges to achieve the communication between organization and its goals, is using the means effectively to manage the conflicts within the organization. By the help of means of public relations such as face to face talk, telephone, internet and conferences, organization managers get the chance to create a healthy environment in which more sharing included by minimizing the disagreements and problems between the members of the organization.In this work these following things mentioned: the conflicts which hinder organization achieve its goals and help it to achieve them, the factors causes the conflict, defining the conflict types and the organizational effects which are determined in the light of the conflict management by looking at the conflict results are functional or not and lastly the role of public relations and its means in managing the organizational conflicts effectively.In this research which is expected to be an important sample for emphasizing the role of public relations means in managing the conflicts within the organization, the effects, stated in the work theoretically, supported with the quantitative information according to the survey applied and with the interviews realized with the employees in Décathlon Sports Stores, have been tried to be proved.