Dış ticarette milletlerarası ticaret odası uygulama kurallarının yeri ve önemi
International chamber of commerce?s rules and publications effect on the implementation of foreign trade
  1. Tez No: 277563
  2. Yazar: ÖKKEŞ HOMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tez çalışmasında ticaret, dış ticaret ve dış ticaretin tanımları, ve dış ticaretin uygulamasında doğrudan etkili olan bazı ICC yayınlarının tanıtılması, dış ticaret katkıları ve uygulamadaki kullanılış şekillerinin açıklanması amaçlanmaktadır.Dış ticaretin yapılması esnasında ICC yayınlarının alıcı ve satıcı ile bunların bankaları arasında oluşan ilişkiye, nasıl şekil verdiği ve nasıl katkı sağladığı üzerinde durulmaktadır. ICC'nin üye ülkeler ile içinde bulundukları ilişkiler ve üye ülkelerin ICC ile olan ilişkilerinden bahsedilmektedir.ICC'nin Türkiye bağlantısını sağlayan MTO Türkiye Milli Komitesi'nin ortaya çıkışı, işlev ve görevleri üzerinde durulmaktadır. Dış ticarette ICC yayınlarına rağmen yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thesis study aims to provide general information on foreign trade and it intends to introduce detail the ICC institution which carries out studies for the development of foreign trade within the globalizing world economy gradually and some of the publications of this institution. Within this framework, it is aimed to introduce some ICC publications which are directly effective on the implementation of foreign trade as well as to explain the foreign trade contributions and ways of their utilization.Later it shall be emphasized on how ICC publications shape to the relation occurred between buyer and seller and among their banks during foreign trade process and how it contributed to this relation. ICC`s relations with member countries and member countries? relations with ICC/ vice versa shall be mentioned.The status of foreign trade in our country is summarized; occurrence, function and duties of Turkish National Committee which provides ICC?s connection with Turkey are dwelled on. In the conclusion, difficulties encountered in foreign trade despite ICC publications, and solution offers are discussed.