Yerli enginarlarda ( Cynara scolymus L.) köklü dip sürgünü ile yapılan üretimde GA3 uygulamalarının verim dağılımına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27766
  2. Yazar: LEVENT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENİAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 65 - ÖZET Türkiye'de yetiştirilebildiği alanlar, iklim koşulları ba kımından sınırlı olan enginar sebzesinin Marmara, Ege ve son yıllarda da Akdeniz Bölgesinde tarımı yapılmaktadır. Marmara Bölgesinin geç verime yatan Bayrampaşa ve Ege Bölgesinin er- kencilik özelliği olan Sakız çeşitleri yaygın olarak üretilen çeş itlerdir. Enginar üretimi ülkemizde çok yıllık kültürler şeklinde yapılmakta olup, ticari olarak yetiştirilen iki çeşit söz ko nusudur. Bayrampaşa ve Sakız olarak adlandırılan bu çeşitler den Sakız çeşidi, erkencilik özelliği olan bir çeşit olmasına ragmen, klasik çok yıllık kültürlerde Yerli tip bitki oranı nın sürekli artması sonucu erkencilik özelliği kaybolmakta dır. Bu denemede Yerli tip enginarlarda (Cyrıara scolmus L.) Sakız çeşidindeki gibi erkencilik özelliğinin uyandırma suyu zamanı, köklendiri İmiş dip sürgünü kullanma ve GA3 uygulama ları ile belli oranda etkilemenin mümkün olup olamayacağı araştırı İmiş tır. Denemede, 23 Mart 1991 tarihinde İzmir - Karaburun yöre si üretim alanlarından alınan dip sürgünleri (=piçler) kulla nılmıştır. Dip sürgünleri köklendirrne parseline dikilip, kök- lendirme parsel irideki gelişme durumları sürekli izlenmiştir. Burada bitkilerin % 40' inin baş meydana getirdiği gözlenmiş tir. Köklendirrne parselinin 12 Mayıs' ta son sulaması yapıla-- 66 - rak bitkiler dinlenme devresine sokulmuş ve Ağustos başında ilk uyandırma suyu verilmek suretiyle vegetasyon başlatılmış¬ tır, Köklendirme parsel indeki bitkiler uyandırıldıktan 3 haf¬ ta sonra buradan alınıp 22 Ağustos'ta Tepe ve Yan Sürgün ola¬ rak doğrudan tarlaya dikilmişlerdir. Tarlaya dikimden 3 hafta sonra 12 Eylül 1991'de O - 100 - 200 - 300 ppra dozdaki SAa deoome planının ongürdü§ü biçimde bitkilere direkt üstten püskürtme şeklînde uygulanmış olup, bitki başına toplam verim deŞerlerî, erkenei verim deşerler!, baş ağırlığı ve şekli in- dexleri ile hasat edilen baş adetlerinin aylara göre dağılımı saptanmıştır. Bitki başına toplam verim açısından kullanılan iki fark¬ lı sür9'ün tipinden en iyi sonuç Yan sürgün ve GAa dozların¬ dan löö ppm öAa'ten alınmıştır, Erkenci verim açısından GJ\3 uygulamaları ve sürgün tip~ lerioden arzu edilen sonuç alınamamıştır. Baş ağırlığında Tepe sürgünlerden hasat, edilen başlar, Ya.n sürgünlerden hasat edilen başlardan daha a^ır olduğu be¬ lirlenmiş olup, dolayısıyla Tepe sürgünlerden hasat edilen başların en/boy oraoı Yan sürgünlerden hasat edilen başlajrın en/boy oranı değerinden daha. büyük olduğu saptanmıştır, Toplam verimin aylara göre dağılımına bakıldığında uygu¬ lamalar arasında farklılıkların olmadıkı saptanmıştır. Beş haftalık hasat süresince Mayıs ayının ikinci yarısı en yojun hasat döneminin yapıldığı zaman olmuştur.
Özet (Çeviri)
_ 67 _ SUMMAHY in Türkiye, globe artichoke productlon is realized as perennial plantation artd. there are two irnportant eommercial varleties naraed“ Sakız ”arıd“ Bayrampaşa ”, in the Sakız variety plantaion, there is a one-way dîrected variation, which the reason is unknown, Thus, new type of plarıt, the of whîch increases each year, occour in the Sakız plantations. These plants called as“ Yerli type ”in Turkish. Although Sakız plants are early plants. Yerli type plants which are orijinated from Sakız plants have no earlınnes property and are Late plants. in this search, it was airned to force Yerli type plants propagated with rooted offshots f ör earliness by GS:1 applîcatiorıs, This research was maintained at the Horticultural Department of Paculty of Agrioulture Ege University, in 1991- 1992 production of season. Offshoots of Yeril type plants gathered from izmir - Ka¬ raburun province were used in. this experiment, These offshots «ere p'lanted iri to the nursery f ör rooting in the Last week of March. Plants in the nursery had been irrigated regulary up to the May, 12 '- >>, 1991, Later, irrigations were stopped and enabled the plants to enter dormant stage, in the nursery, 40 % of the plants bolted and formed heads and ali of t.hem were out. These plants Lost their terminal buds and Laten Lateral buds on the underground part of plants began to sprout. For this reason They were oalled- 68 - as“ Lateral plants ”. Other plants in the rooting medium which did not bolt and from heads had their terminal buds, the growth of which had been stopped by terminating the irrigation on May 12 t.h. Therefore they were called as Terminal plants ". At the beginning of August, aweaking irrigation was applied and all the plants in the rooting medium were forced for active growth. On August 22 n cl, terminal and Lateral plants were transplanted in to the field separetely. On September 3 rdi GA3, 100, 200 and 300 pprn in concentrations were pulverized to the plants. Total and early yield (number of head/plant), average head weight and head shape index (diameter/height) values had been obtained along the growing season. There was no significant interaction between the plant type and GA3 Hovever each factors were significantly effective separetely to the yield, average head weight and head shape index values except earliness. GA3 applications and Lateral plants gave higher total yield than the control plants and terminal plants did, respectively. Average head weights obtained from terminal plants were higher than that of Lateral plants. Head shape indexes were also higher at the terminal plants than the Lateral plants.