Antalya'da sonbahar dönemi örtüaltı domates yetiştiriciliğinde tütün mozaik virüsü (TMU)'nün serolojik yöntemlerle yaygınlığının saptanması
  1. Tez No: 27767
  2. Yazar: BEKİR ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR MOMOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ANTALYA'DA SONBAHAR DÖNEMİ ÖRTÜALTI DOMATESLERİNDE TÜTÜN MOZAİK VİRÜSÜNÜN (TMV) SEROLOJİK YÖNTEMLERLE YAYGINLI?ININ SAPTANMASI Bekir ARIK (Yüksek Lisans Tezi) Antalya yoğun domates üretimi yapılan bir ilimizdir. Antalyada örtüaltı sebze yetiştiriciliğinin %46 sini domates üretimi oluşturmaktadır. Hızla artan domates üretiminde virus hastalıkları kolayca taşınması nedeniyle örtüaltı domates yetiştiriciliğinde önemli kayıplara neden olmaktadır. Virus hastalıkları içinde TMV nın Antalyada zararlı olduğu daha önce klasik yöntemlerle saptanmıştır. Bu araştırma sonbahar dönemi örtüaltı domates yetiştiriciliğinde Tütün Mozaik Virüsü (TMV)nin yaygınlığının saptanması amacıyla örtüaltı domates yetiştiriciliğinin yoğun olduğu Antalya merkez, Çakırlar, Koyunlar ve Aksu'da yapılmıştır. Araştırma yapılan merkezlerde her bölgeden 10 adet domates serası seçilmek kaydıyla toplam 40 seradan TMV infekteli olduğu düşünülen toplam 127 örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerde serolojik (ELISA ve Agar Double Diffüzyon) ve biyolojik (Mekanik İnokulasyon) testleri yapılmıştır. Testleme sonucunda TMV'nin yaygınlığının Antalya Merkezde % 17.07, Koyunlar'da % 14.29, Aksu'da % 13.33, Çakırlar'da % 20.00 oranında olduğu, Antalya genelinde ise % 16.17 oranında olduğu saptanmıştır. Simptomatolojik gözlemler sonunda TMV'nin yaygınlığının Antalya merkezde % 16, Koyunlar'da % 17, Çakırlar'da % 22, Aksu'da % 23- Antalya genelinde ise % 19 olarak tesbit edilmiştir. Bu çalışmada ELISA testi ile Agar Double Diffüzyon testlerinin karşılaştırılması yapılmış ve ELISA testinin Agar Double Diffüzyon testine göre daha duyarlı olduğu saptanmıştır. ANABİÜM DALI : Bitki Koruma JÜRİ ÜYELERİ : Doç.Dr. Timur MOMOL (Danışman) Yıl :1993 Prof. Dr. Mehmet Asıl YILMAZ Sayfa : 42 Prof. Dr. Oktay YE?EN
Özet (Çeviri)
IDENTIFICATION OF THE WIDESPREAD OF TMV WITH SEROLOGICAL METHODS ON TOMATOES GROWN AT THE GREENHOUSE IN ANTALYA DURING AUTUMN Bekir ARIK (M.S. Thesis) In Antalya, greenhouse tomato crop is an important commodity. In this region tomatoes were consist of 46% of greenhouse vegetable production. Viral diseases of tomatoes were increasing due to the difficulties of its control and were causing important crop loses. TMV is one of the virus that was commonly seen on tomatoes in Antalya. This study were conducted in central Antalya, Çakırlar, Koyunlar and Aksu during the autumn growing season on greenhouse tomatoes in order to determine the occurence of TMV. In every location, 10 greenhouses were selected. In total 40 greenhouses were visited. Suspected TMV infected plants were choosen, the number of plants were 127. On the samples serological and biological test were conducted. It was found that the occurence of TMV on tomatoes in central Antalya, Koyunlar Aksu and Çakırlar were 17.07%, 14,2%, 13,35% and 20% espectively. The mean of occuvence of TMV is 16,17% It was found that ELISA was more sensitive than Agar Double Diffision test. Results based on TMV symptoms were found as follows: The occurence of TMV in central Antalya, Koyunlar, Çakırlar and Aksu were 16%, 17%, 22% and 23% respectively. The mean occurence of TMV on tomatoes in Antalya was 15%. DEPARTMENT COMMITTEE : Plant Protection : Assoc. Prof. Dr. Timur MOMOL (Advisor) Year : 1993 Prof.Dr. Mehmet Asıl YILMAZ Pages: 42 Prof.Dr. Oktay YE?EN