Trakya bölgesinde bazı şeker pancarı çeşitlerinin verim ve verim unsurları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 27774
  2. Yazar: EMİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
- i - ÖZET Trakya koşul larında bazı şekerpancarı (Beta vulgaris L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma; 1991 yılında Tekirdağ il 'i çiftçi koşullarında yapılmıştır. Araştırmada 4 Şekerpancarı çeşiti kullanılmış, deneme dört tekrarlamalı olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Pancarın vegatasyon gelişimini incelemek amacıyla 15.07.1991 tarihinde saptanan ortalama pancar ağırlıkları 767-612 gr. arasında değişmiştir. En yüksek pancar Peria, en düşük pancar ise Lena çeşitinde elde edilmiştir. Çeşitlerin şeker varlığı % 12.55-12 arasında değişerek en yüksek şeker Per la, en düşük şeker ise Eva çeşitinde saptanmıştır. Çeşitlerin yaprak ağırlıkları 916-666.2 gr. arasında değişerek en yüksek yaprak Türk Şeker Poly 663, en düşük yaprak ise Lena çeşitinden elde edilmiştir. Ortalama yaprak/pancar oranı % 126-97 arasında tespit edilmiştir. Çeşitlerin özsuyu safiyetleri % 66.4-82.71 arasında değişerek, en yüksek özsuyu Eva ve Per la en düşük özsuyu ise Türk Şeker Poly 865 çeşitinde tespit edilmiştir. 15. öö. 1991 tarihinde alınan örneklerde ortalama pancar ağırlıkları 940-870 gr. arasında değişerek, en yüksek pancar Türk Şeker Poly 865 çeşitinden, en düşük pancar ise Lena çeşitinden elde edilmiştir. Şeker varlığı %14.6- 13.55 arasında değişerek, en yüksek şeker Per la, en düşük şeker ise Eva çeşitinden elde edilmiştir. Yaprak ağırlıkları 600-572.5 gr. arasında değişme göstererek, en yüksek yaprak Türk Şeker Poly 863 çeşitinden, en düşük yaprak ise Lena çeşitinden elde-11- edi imişt-ir. Çeşitlarin yaprak/pancar oranı % oö.i-öö.ö arasında değişmiştir, özsuyu safiyeti % ÖS.97-6İ.0İ oranında değişme göstererek en yüksek safiyet Eva, en düşük safiyet ise Türk Şeker Poiy Ö63 çeşitinden elde edilmiştir. öi. 09. 1991 tarihinde tespit edilen ortalama pancar ağırlıkları 1065-951 gr. arasında, verim ise 7655-6656 kg. /da. arasında değişerek en yüksek ortalama pancar ve kg. /dekar verim Türk Şeker poly Ö63, en düşük pancar ve verim Perla çeşitinden elde edilmiştir. Çeşitlerin şeker varlığı % 15.66-15.27 arasında, şeker verimi de 1203-1107.5 kg. /da. arasında değişmiştir. En yüksek şeker varlığı ve şeker verimi Türk Şeker Poly 663 çeşitinden, en düşük şeker Eva, en düşük şeker verimi ise Perla çeşitinden elde edilmiştir. Çeşitlerin ortalama yaprak ağırlıkları 226.1-158.2 gr. arasında, yaprak verimi ise 1219-991.5 kg. /da arasında değişmiştir. En yüksek yaprak verimi Türk Şeker Poly ÖÖ3 çeşitinden, ortalama yaprak ise Eva çeşitinden, en düşük ortalama yaprak ve yaprak verimi Perla çeşitinden elde edilmiştir. Yaprak/pancar oranı % 22- 15 arasında değişmiştir. Çeşitlerin kuru madde miktarı % 20.9-20.3 arasında değişerek en yüksek kuru madde Perla, en düşük kuru madde ise Türk Şeker Poly 863 çeşitinde bulunmuştur. özsuyu safiyeti % 02- 79.5 arasında değişerek en yüksek safiyet, Perla en düşük safiyet ise Eva çeşitinde gözlenmiş-tir. 15.07.- 01.09.1991 tarihleri arasında % 36.9 oranında pancar artışı, % 21.6 oranında şeker artışı, % 71.7 'iik yaprak azalışı meydana gelmiştir. Şeker pancarı çeşitlerinde farklı karakterler arası ilişkiler olumlu ve önemli çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
- Ill - SUMMARY This researcn has been carried, out in order to deter mine the yield and yieid elements of the some sugar beet vari eties according to the random blocks testing desing four times successively on the testing landof Tekirdağ during the summer 1991. The findings concerning with the characters measured and weighed in this research are summer up as beiow: Yields of Sugar beet, per plant changes between 767-612 gr. in 15.07.1991. The highest yield belong to Feria cultivor Lena had the lowest yield. Sugar content for varieties was observed between %12.55 - %12.0. The highest Sugar content was obtained in Perla cultivor. The lowest Sugar existance was obtained in Eva. Variability in leaf weight of varieties was observed between 916-666. 'd, gr. The highest and the lowest leaf weights were belong to Turkish Sugar Poly 865 and Lena respectively. Leaf weight/yields were observed between %I26- %97 respectively. Variebility in Sugar beet juice purity was observed %86.4-%82. 71. The highest sugar beet juice purity in varieties was obtained in Eva and Perla cultivers. The Lowest sugar beet juice purity obtained in Turkish Sugar Poly 863 cultiver. Yieids of Sugar beet per plant changes between 940-870 gr. in 15. 06. 1991. The highest yield belong to Turkish Sugar Poly 863 cultivar. Lena had the lowest yield. Sugar content for varieties was observed between %1 4. 6- i 5. 55 The highest sugar constent was obtained in Perla cultivar. The lowest sugar existance was obtained in Lena. Variability in leaf weight of varieties was observed between 800- 572. 5 gr. The highest and-IV- the lowest leaf weights were beiong to Turkish Sugar Poly 665 and Lena respectively. Leaf weight/yields was observed %65.i- 65.6 repeotiveiy. Variability in sugar beet juice purity was observed %Ö2,9?-%öi. 01. The highest sugar beet juice purity in varieties was obtained in Eva cuitivars. The lowest sugar beet juice purity was obtained in Turkish Sugar Poly ÖG3 cultiver. Yields of Sugar beet per plant 1085-951 gr. and sugar beet productivity 7653-6656 per da. changes between in 01.09.1991. The highest yield sugar beet and sugar beet productive belong to Turkish Sugar Poly 863 cultivar. Per la had the lowest yield. Sugar content for varieties was observed changes between %15. 68-15. 27 and sugar yield 1203-1107.5 per da. too. The highest sugar content and sugar yield was obtained in Turkish Sugar Poly 863 cultivar. The lowest sugar exi stance was obtained in Eva and lowest sugar yield in Perla too. Variability in leaf weight of varieties was observed between 228.1-158.2 gr. and leaf yield 1219-991,5 per da. The highest yield has been obtained from Turkish Sugar Poly 663 and leaf weight Eva variety, lowest leaf and leaf yield Perla variety. The leaf weight/yields were observed, changes in %22-15." The dry matter contant of the tested varieties is variable from %20.9 to %20,3 Perla has the highest dry matter. And Turkish Sugar Poly 863 has the lowest. Variability in sugar beet juice purity was observed %82-79.3. The highest sugar beet juice purity in varieties was obtained in Perla cultivers. The lowest sugar beet juice purity was obtained in Eva cultivar. Increose yield per plant periods between 15.07.-01.09.1991 were observed %36.9, increose in sugar contents periods %21.6, decreose in-V- leaf weight of warieties %71.7. The tested sugar beets varieties have an important and positive correlation among the characters.