Trombon çalımında nefes tekniği, dudak pozisyonu ve temel teknikler
Breathing technique, embouchure and fundamental techniques in trombone playing
- Tez No: 277756
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTUĞ ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin amacı, bakır üflemeli enstrüman çalan veya çalmaya karar vermiş bir insanın, seviyesi ne olursa olsun doğru ve geliştirilmiş en yeni tekniklerden haberdar olmasıdır. Başlangıç seviyesindeki bir icracı için en doğru adımı atmak, sonradan edinilecek yanlış teknikleri düzeltmeye uğraşmamak adına çok önemlidir. Ayrıca burada anlatılan geliştirilmiş teknikler, yapılan yanlışları ya da yanlış anlamaları düzeltecek nitelikte olup, yapılmakta olan herhangi bir yanlış olmasa bile geliştirilebilecek çok fazla şey olduğunu hatırlatmakta ve yol göstermektedir. Bir bakır üflemeli saz çalan, özelliklede trombon çalan bir icracının, yıllardır aktif olarak bu enstrümanı çalan birisi olarak bütün konulardaki gereksinimlerini, kafalarındaki soruları ve yarım kalmış cevapları temel teknikler açısından gidermeye çalıştım. Tezin ilk bölümünde, trombon tekniğinin tarihinden ve temel bölümlerinden ayrı ayrı kısaca bahsettim. İkinci bölümde bilimsel çalışmalar ve uygulamalar baz alınarak, daha çok bir müzisyenin beden sağlığı ile alakalı üzerinde durulması gerekenler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yine tıbbi değerler ile birlikte açıklanmış nefes geliştirme yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde dudak pozisyonu ve çalışma yöntemleri üzerinde durulmuş ve beşinci bölümde de ağızlığın önemi ile ilgili detaylı bilgiler sunulmuştur. Altıncı bölümde, trombonda genelde az kullanılan ?alternatif pozisyon teknikleri? üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide brass players or candidate students of all levels with the recently developed new and right techniques. It is very important for a beginner to start learning with a right technique in order not to spend time for correction later. The improved techniques discussed in this thesis are not only qualified to fix mistakes or misunderstandings, but also pave the way for further developments in correct playing. The author, as a professional trombone player, has tried to help brass players and trombone players in particular, on basic technical issues and problems. The first section of this study is a brief discussion on the history of trombone techniques and its fundamental parts. The second section focuses on scientific studies and experiments to inform musicians about their physical health care issues. The third section discusses some methods to develop breathing, based on medical data. The fourth section is about embouchure development and exercises. The fifth section gives out detailed information about the importance of the mouthpiece. The sixth section focuses on the ?alternative position techniques? that are seldom used on the trombone.