Yurt dışında işlenen suçların Türkiye'de yargılanması
Crimes committed abroad to prosecute in Turkey
  1. Tez No: 277798
  2. Yazar: MAHMUT SERHAT MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uluslararası ulaşım ve ticaretin yaygınlaşması, turizmin gelişmesi, medya organları vasıtasıyla başka ülkelerde işlenen suçlara ulusal toplumlar tarafından kolaylıkla ulaşılması, suça karşı uluslararası kamuoyu vicdanı oluşturmaktadır. Hukuku ihlal eden kişi bütün insanlığa karşı suç işlemiş sayılmakta, artık devletler başka ülkelerde işlenen suçlara da kayıtsız kalmamaktadırlar. Devletler, hukuk düzenini bozanları ortak düşman olarak kabul etmektedirler. Artık modern ceza hukukunun amaçlarından birisi de uluslararası kamu düzenini sağlamak olmuştur. Suçlunun cezasız kalmaması ve aynı suç nedeniyle birden fazla cezaya da çarptırılmaması için çok sayıda uluslararası sözleşme imzalanmıştır.Bir diğer açıdan, vatandaşlık bağıyla bir ülkeye bağlı olmak kişiye ülke dışında da bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Tarihten günümüze, bir çok devlet vatandaşının ülkesi sınırları dışında da kendi kurallarına bağlı kalmasını istemektedir. Türk Ceza Kanunu, yurt dışında işlenen bazı suçlardan dolayı vatandaşların Türkiye'de yargılanacaklarını hüküm altına almıştır. Bununla birlikte, devlet aleyhine işlenen bazı suçları ve hatta yurt dışında faili ve mağduru yabancı olan bazı suçların dahi Türkiye'de cezalandırabileceğini hüküm altına almıştır.Bu kapsamda, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu Türkiye'nin taraf olduğu veya henüz olmadığı bir çok uluslararası sözleşmeyi ruhunda ve gerekçesinde barındırmaktadır. Ceza hukuku kurallarının yer bakımından uygulanması olarak kategorize edilen bu konuda, öncelikle Türkiye ülkesinin gerçek ve farazi anlamda sınırlarını belirleyeceğiz. Daha sonra Türkiye ülkesi sınırları dışında işlenen suçları, suçun failine, mağduruna, suç tipine göre çeşitli ayrımlara tabi tutarak Türkiye'de yargılama yapılabilme koşullarını belirtmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Accompanied by the development of technology, prevalence of the international transportation and commerce, progress of the tourism, national societies? easy access to the crimes committed in foreign countries through media organs introduced an international awareness for crimes. The person who violates the law is considered to have committed a crime against humanity and today countries don?t remain indifferent to the violations of the law in other countries any more. Countries regard the violators of the law as mutual enemy. Today one of the aims of the modern criminal-law is maintaining international public order. Numerous contracts have been signed in order not to keep the criminal unpunished and in order to prevent punishment for the same crimes more than once.In other words, being bound to a country as its citizen assigns the person a number of responsibilities even abroad. From past to present, a great number of countries expect their citizens to stick to their own laws at abroad as well. Turkish Criminal Code ensures the trial of its citizens who commit crimes abroad in Turkey. Besides this, TCC ensures the punishment of laws committed against the state, and even unsolved crimes and foreign victim involving crimes in Turkey.Within this context, Turkish Criminal Code No. 5237 coming into effect on 01.06. 2010 carries countless international contracts that Turkey adheres or has not adhered yet in its soul and motive. In this matter which is categorized as the application of criminal law orders in terms of place, primarily we will define the borders of Turkey in reality and theory. Later on, we will try to remark the circumstances of trial of the crimes which are committed abroad, in Turkey applying various analyses such as perpetrator, victim and type of crime.