Tüketicinin korunması hakkındaki kanuna göre konut satın alımına ilişkin finansman sözleşmeleri
Housing finance credit contracts in consumer law
  1. Tez No: 277797
  2. Yazar: NİLÜFER CABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de konut finansmanı sisteminin ya da bilinen adıyla ?mortgage? sisteminin hayata geçirilmesi ile Tüketici Kanunu kapsamına alınan konut finansman sözleşmesinin hukuki yapısı incelenmiştir. İnceleme, konut finansman sözleşmeleri arasında uygulamada en yaygın biçimde kullanılan, konut satın alımı için verilen konut finansman kredisine ilişkin sözleşme tipi ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde konut finansman sözleşmesinin tanımına, unsurlarına ve hukuki niteliğine değinilmiştir. İkinci bölümde, konut finansman sözleşmelerinin kurulması, ifa edilmesi ve sona ermesi bağlamında sözleşmenin şekil şartları, tarafları ve tarafların hakları ve borçları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise konut finansman sözleşmesi taraflarının aralarındaki kredi ilişkisi sebebi ile doğabilecek hukuki uyuşmazlıklar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study abstracts the legal nature of the housing financing system in Turkey, commonly known as the ?mortgage? system and deriving housing financing contract covered by the consumer laws. This study is limited to the most common form of housing finance contracts, namely housing finance credit contracts. The first chapter of the study mentions the definition elements, and legal nature of the housing finance contracts. The second chapter analyses the establishment, performance and termination of these contracts including form requirements, the parties and their respective rights and obligations. The third chapter discusses legal dispute that may arise between the parties of the housing finance contract as a result of the credit relation between such parties.