Türk Rekabet Hukukunda birleşme ve devralmalarda (yoğunlaşmalarda) yan sınırlamalar
Ancillary restraints in the mergers and acquisitions (concentrations) under the Turkish Competition Law
  1. Tez No: 277895
  2. Yazar: ALİ HAMZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rekabet hukuku anlamında birleşme ve devralmalar (yoğunlaşmalar) incelenmiştir. Bu bölümde, hangi hallerin birleşme ve devralma sayıldığı ve birleşme ve devralmaların şartları açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde ise yan sınırlama kavramı işlenmiştir. Bu bölümde de yan sınırlamaların niteliği, kapsamı, şartları ve uygulamada görülen yan sınırlama şekilleri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise Rekabet Kurulunun yan sınırlamaları nasıl değerlendirdiği ve yan sınırlamalar hakkında Kurul tarafından nasıl kararlar verildiği izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of three parts. In the first part, mergers and acquisitions (concentrations) are examined in the Competition Law context. In this part, it is tried to explain which situations are considered merger and acquisition and their conditions. In the second part of the thesis, the notion of ancillary restraint is discussed. In this part, the quality, the scope and the conditions of the ancillary restraints and the types of ancillary restraint which are experienced in the practice are introduced. In the third part, it is tried to explain how The Competition Board evaluates ancillary restraints and what kind of decisions are made about ancillary restraints by The Board.