Evrensel müziğin gelişiminde etnik müzik ve enstrümanların rolü
The role of ethnic music and instruments in the improvement of universal
  1. Tez No: 277894
  2. Yazar: RAHŞAN İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. K. METE SAKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, etnik müzikten etkilenen bestecilerin izledikleri yolu ve bu bestecilerin kendi müziklerine olan katkılarını araştırdım. Öncelikle ele aldığım bestecilerin gerek kendi gerekse başka kültürlerin müziklerinden nasıl etkilendiklerini inceleyerek kullandıkları malzemelere dikkat ederek ortaya çıkardıkları eserlerden örnekler verdim. Hem etnik müzik hem de evrensel müzik içinde yer alan enstrümanların birbirleriyle olan bağlarına dikkat çekerek bu enstrümanların tarihsel gelişimlerini ve hangi müziklerde kullanıldıklarını araştırdım. Etniklik bağlamında ortaya çıkmış müziklerin ve bestecilerin kültürel ilişkilerinin, müzik içinde geniş bir yer tuttuğunu gördüm. Evrensel müziğin içinde yer almış bestecilerin etnik müzik ve kültürden etkilenerek kendilerine özgü tekniklerle bambaşka bir tarz oluşturdukları sonucuna vardım. Bu tez, etnik müzik ve enstrümanların, üretim süreci içinde yararlanılan en önemli unsur ve malzeme olduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, I researched the way followed by compositors, who are affected by ethnic music, and their contribution to their own music. Previously, I reviewed how such composers are affected both by their own music and other cultures? music; paid attention to the instruments used by them; and exemplified any works created by them. By drawing attention to interaction of the instruments which take place in both ethnic and universal music, I researched their historical improvements and in which musics they have been used. I have recognized that ethnic musics and their composers? cultural relationships take a large place in music. I concluded that any composers included in universal music have been affected by ethnic music and culture and created a different music style by their specific techniques. This study aims at revealing that ethnic music and instrument are critical elements and materials utilized in production process.