Türk Özel Hukukunda kısmi hükümsüzlük
Partial invalidity in Turkish Private Law
  1. Tez No: 277897
  2. Yazar: NAGEHAN KIRKBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Tezin birinci bölümünde, kısmi hükümsüzlüğe ilişkin temel kavramlarincelenmiş; ikinci bölümde ise mukayeseli hukuktaki düzenlemeler de dikkatealınarak kısmi hükümsüzlüğün özellikleri, şartları ve sebepleri araştırılmıştır. Üçüncübölümde ise, kısmi hükümsüzlüğün türleri incelenirken, özellikle sözleşmenin nicelkısımlarında uygulanan ve ihlal edilen normun anlam ve amacından ortaya çıkandüşey kısmi hükümsüzlüğün uygulama alanlarını, şartlarını ve özelliklerini açık birbiçimde tespit etmeye çalıştık. Dördüncü ise, genel olarak kısmi hükümsüzlüğünsonuçlarına yer verilmiştir. Sonuç olarak, düşey kısmi hükümsüzlüğün, ihlal edilenher bir normun anlam ve amacından ortaya çıkan doğduğu ve kural olarak TürkTicaret Kanunun.1466.maddesinden kaynaklanan uygulanma şartlarınının bulunduğukanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the first section of our thesis, the main conceptsbelonging to partial invalidity was analyzed; in the second section the properties,conditions and kinds of partial invalidity by taking account the regulations incomperative law. In the third section of our thesis, while analyzing the vertical partialinvalidity, we clearly tried to bring up the application areas, conditions andproperties of vertical partial invalidity that is performed on the quantitative parts ofthe contracts and sourced from sense and purpose of provisions that were breachedby the parties. In the fourth section of our thesis, it was placed to legal results of thepartial invalidity. Caonsequently, we believe that the vertical partial invalidity issourced of the sense and purpose of each breached provisions and as principle hasgot application conditions borned from Turkish Commercial Code Article 1466.