Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde üçüncü kişilerin hukuki durumu
The legal status of third person in construction contracts of return for shares of land
- Tez No: 277898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde üçüncü kişilerin hukuki durumu yüksek lisans tezi kapsam ve sınırları içinde incelenmiştir. Bunun için öncelikle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, belirleyici özellikleri, çeşitleri, şekli, hükümleri ve sona ermesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ardından müteahhit ile arsa sahibi arasında akdedilen arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinden doğan alacak hakkının üçüncü kişilere devri işlemi ve işlemin hukuki niteliği Borçlar Kanunu ve Medeni Kanun hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Bu kapsamda, üçüncü kişilerin sahip olduğu haklar ve kişilerin bu haklara sahip olması için gerekli koşullardan söz edilmiştir. Üçüncü kişilerin bilhassa arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi sebebi ile karşılaştığı sorunlar üzerinde önemle durulmuş, konu; ilgili kanun hükümleri ve doktrin görüşleri ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi sebebi ile üçüncü kişilerin taraf olduğu uyuşmazlıklara Yargıtay'ın yaklaşımı dolayısıyla konunun uygulamada karşımıza çıkış biçimi içtihatlarla ortaya konmuştur. Tezimizin en sonunda ise, konuya ilişkin vardığımız sonuç belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The legal status of third-person in construction contracts of return for shares of land has been investigated within the scope of master education thesis. For this, firstly, general information about definition, legal status, distinctive features, types, shapes, provisions and termination of construction contracts of return for shares of land has been given. Then, the transferring transaction of claims to the third-persons which are arising from this kind of contracts concluded between the contractor and landowner and the legal nature of this transaction were expressed in the frame of Law of Obligations and Civil Law provisions. In this context, the rights of the third-persons and the required conditions for these third-persons to be able to get these rights, has been mentioned. The problems faced by third-persons, especially in case of termination of construction contracts of return for shares of land has been emphasized and the subject was tried to be explained in the light of the related provisions and doctrine. Besides, because of the High Court?s approach in case of third-persons being the part of the disputes arising from construction contracts of return for shares of land, the subject?s encountering types in practise has been expressed by cases. At the end, we have revealed our inference concerning with the subject of the thesis.