Dış yük, ısı değişimi ve bilinen deplasmanlar olması halinde rijitlik matrisi yöntemi ile düzlem çerçeve statik analizi yapan bir paket programı
  1. Tez No: 2779
  2. Yazar: HASAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZ Bu çalışmada, dış yük, ısı değişimi ve bilinen deplasmanlar olması halinde, düzlem çerçeve statik analizi yapan bir paket program hazırlanmıştır. Programda, düğüm deplasmanlarını bilinmeyen olarak ele alan Rij itlik Matrisi Yöntemi kullanıldı, önce rij itlik matrisi yönteminden kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra, bilinen deplasmanlar olması halinde rij itlik matrisi yönteminde işlem sırası anlatılmaktadır. Ayrıca ısı değişimi durumları ele alınmaktadır. Programda istenirse kayma deformasyanlarmm etkisi de dikkate alınabilmektedir. Algoritmaya göre hazırlanan bilgisayar programı ile, daha önce başka yöntemlerle. çözülmüş olan literatürde mevcut birkaç örnek çözülerek sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, a computer program has been developed for the static analysis of planer frames subject external loads, temperature effects, lack of fit and support displacements. In the program aforementioned analysis is carried out by stiffness matrix method that uses the stiffness properties of the elements of a structure to from a set of simultaneous equations relating displacements of the structure to loads acting on the structure. In the program the effects of shear and axial deformations may be considered. The listing of the program and the details and outputs of various examples are given.