Yüklü elektrik motor sargılarında gerçek zamanlı ısı değişimi ölçümü
- Tez No: 47109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN MURAT AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Motor, trasformatör gibi cihazların sargı sıcaklıkları, dış yapılarından dolayı ölçülememektedir. Bu kalite kontrolü için büyük bir eksikliktir. Bu yüzden sıcaklıkları ve direnç değerleri arasındaki matematiksel formüller ile sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır. Ama sarımların üstlerinde enerji varken, uygun bir ara birim kullanmadan, de direnç değerleri doğrudan ölçülememektedir. Gerekli şartlan yerine getirerek ölçüm yapan cihazlar ise sonuca kısa sürede ulaşamamaktadır. Bu durum seri üretimde kalite kontrolünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu test aygıtının temel işlevi, üzerinde alternatif ve doğru akım bulunan sarımdaki doğru akım direnç değerini ölçerek sargıların sıcaklık değerini bulmaktır. Aygıt; herhangi bir sarımı yük altoda çalışırken, sarımın yükselen sıcaklığını hesap edebilmektedir. Bu test aygıtı ile; transformatörlerin, şok bobinlerinin, indükleme sarımlarının, jeneratörlerin ve devreye seri bağlanabilen firçasız alternatif akün motorlarının sargı de direnç değerleri, sıcaklıkları, çalışma koşullan altoda ölçülebilmektedir. Aygıtın çalışma prensibi 'KirchhofFun Voltaj Kanunu'na' dayanmaktadır. Ölçülen gerilim; giriş geriliminden, kalibre direnci üstündeki gerilimin farkıdır. Kalibre direnci bilinen bir değerdir. Dolayısıyla ölçülen voltaja sahip olan direnç hesaplanabilir. Bu noktaya ulaşıldığında ortam sıcaklığı biliniyorsa, ilk ölçülen direnç ve yükselen direnç değerleri kullanılarak, bilinen formüllerle artan sıcaklık hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Winding temperatures of devices like motors and transformers cannot be directly measured because of their housing. Using the formulas relating to the variation of resistivity with temperature, the temperatures of those windings can be found by measuring the dc resistances of windings. But the dc resistance of energized windings cannot be measured directly without a suitable equipment. In addition, instruments measuring the dc resistances of windings using such equipments, are not able to complete the operation in a short period in of time. This affects the quality control of mass productions of such systems negatively. The main function of designed instrument is to test the temperatures of ac and dc energized windings by measuring the dc resistance of those windings. This instruments can also calculate the increasing temperature of the windings under operating conditions. By using this instrument, the dc resistances of transformers, chokes, induction coils, heater coils, generators, and all types of brushless ac motors that can be connected in series with the circuit, can be measured. The working principal of this instrument is simply the K. V.L. Since the measured voltage, is the difference between the i/p voltage and the voltage on the calibration resistances the voltage of which are known prior to the application, the desired dc resistance can easily be calculated. At this point, if the ambient temperature is known, using the measured values of initial resistance and the current resistance, the increased internal temperature of the windings can be calculated.