Ticari etlik hibritlerden damızlık olarak yararlanma olanakları
- Tez No: 27801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZ Araştırma ticari etlik hibritlerden damızlık olarak yararlanma olanaklarının ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırmada 3 ticari hibritin (E, AA, A) damızlık özellikleri incelenmiştir. Yapay tohumlama ile 9 adet re- siprokal melez genotip oluşturulmuştur. Bu döllerin etlik piliç performansı saptanmış ve ticari hibritlerle kıyas lanmış tır. ExE, AAxAA ve AxA döllerinde çıkış ve 7. hafta canlı ağırlığının kalıtım dereceleri hesaplanmıştır. Ayrıca çıkış ve 7. hafta canlı ağırlığı üzerinde etkili olan genetik ve çevresel etkiler irdelenmiştir. Sonuçta, elde edilen döllerin etlik piliç performansı gözönüne alındığında ticari hibritler in sadece bir kuşak olmak koşulu ile damızlıkta kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak ticari hibritlerin üreme özelliklerinin geri olmasının bunların damızlıkta kullanılmasını sınırlayıcı bir etmen olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to research the possibility of the using commercial broilers as breeders. For this purpose, the breeder performance of 3 commercial broilers genotypes (E, AA, A) were invastigated. By artificial insemination, 9 resiprocally crosses were produced. Broiler performance was determined on offsprings and compared with commercial hybrids. Heritability for BW was estimated at hatch and 7th weeks of age from offspring ExE, AAxAA and AXA. Genetic effects on BW at hatch and 7th week of age were evaluated. It was concluded that commercial broiler might be used as breeders for one generation. However, decreasing in reproductive performance of commercial hybrids is a limiting factor using them as breeder.