Kuluçkada nemlendirilmiş yem ile beslemenin etlik piliç civcivlerinin ağırlığı, kalitesi, organ gelişimi, bağırsak morfolojisi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of feeding moistened feed in the hatching on chick weight, quality, organ development, intestinal morphology, and some blood parameters of newly hatched broiler chicks
- Tez No: 900700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOP BOZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada kuluçkada nemlendirilmiş yem ile beslemenin etlik piliç civicivlerinin ağırlığı, kalitesi, organ gelişimi, bağırsak morfolojisi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Anadolu-T hibritleri (160 yumurta) ve Ross 308 ticari etçi tavuk hibritlerine (160 yumurta) ait toplam 320 adet yumurta döllü yumurta 2 (genotip) X 2 (kuluçkada erken yemleme) faktoriyel düzende 8 tekerrürlü 4 muamele olacak şekilde (tekerrür başına 10 yumurta) ön gelişim tablalarına yerleştirilmiştir. Yumurtalar, kuluçkanın 18. günündeyken yemliklerin monte edildiği çıkış sepetlerine alınmıştır. Kuluçkanın 20. gününde 1 kg toz civciv yemine 500 ml su ilave edilerek hazırlanan nemlendirilmiş yem yemliklere dağıtılmıştır. Kuluçkada yem ile buluşan civcivlerde bağırsak gelişimi erken tetiklendiği için sarı kesesi daha hızlı tükenmiş ve kuluçkada nemlendirilmiş yem yiyen civcivlerin sarı kesesi ağırlıkları önemli ölçüde düşük bulunmuştur (P≤0.05). Genotip fark etmeksizin kuluçkada erken beslenen civcivlerin kan glikoz oranlarının daha yüksek olduğu (P≤0.05) ve ince bağırsak segmentleri (duodenum, jejunum, ileum) ağırlıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (P≤0.05). Sonuç olarak, kuluçkada nemlendirilmiş yem yiyen civcivlerde sindirimin ve bağırsak gelişiminin daha erken başladığı, kan şekerinin aç – susuz bekleyenlere göre yükseldiği, gelişmeye hızlı başlayan bağırsakların sarı kesesini daha hızlı tükettiği ve civcivin bu şekilde hayata daha iyi bir başlangıç yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of feeding moistened feed during incubation on the weight, quality, organ development, intestinal morphology and some blood parameters of broiler chicken chicks were investigated. For this purpose, a total of 320 fertile eggs of Anadolu-T hybrids (160 eggs) and Ross 308 commercial broiler chicken hybrids (160 eggs) were placed on pre-development trays in a 2 (genotype) X 2 (early feeding during incubation) factorial arrangement with 8 replications and 4 treatments (10 eggs per replication). The eggs were taken to hatching baskets with feeders placed on the 18th day of incubation. On the 20th day of incubation, moistened feed prepared by adding 500 ml of water to 1 kg powder chick feed was distributed to the feeders. In chicks that received feed during incubation, intestinal development was triggered early, the yolk sac was depleted faster and yolk sac weights of chicks that received moistened feed during incubation were found to be significantly lower (P≤0.05). Regardless of genotype, it was found that chicks that received early feeding during incubation had higher blood glucose levels (P≤0.05) and small intestine segments (duodenum, jejunum, ileum) weights were higher (P≤0.05). As a result, it was concluded that digestion and intestinal development started earlier in chicks that received moistened feed during incubation, blood sugar increased compared to those that were kept hungry and thirsty, intestines that started to develop quickly consumed the yolk sac faster and the chick had a better start in life in this way.