Uluslararası bir grup tarafından satın alınan bir üretim şirketinde yaşanan kültür değişimi sürecinde, yöneticilerin iletişimci biçimlerindeki değişmenin çalışanların iletişim doyumuna olan etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effect of changes in the communicator styles of managers on communication satisfaction of employees during the process of cultural change in a company puchased by an International Group Co.
  1. Tez No: 278444
  2. Yazar: LÜTFÜ PİŞİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çağımızda kurumlar, rekabette, müşteriye fiyat ve kalite konularında avantajlı koşullar sunmaya çalışmaktadırlar. Bu durum üreticilere var olan durumu ve sistemi değiştirme lüzumunu hissettirmektedir.Ülkemizde işçilik maliyetleri pek çok Avrupa ülkesine göre avantajlı durumda olup yurt dışı yatırımcılara sunulan cazip kolaylıklar da mevcuttur. Ayrıca, ülkemizdeki kuruluşların, kalitenin üst düzeyde sağlanması yönünde oluşturdukları kurum kültürü, üreticileri maliyet yanında kalite boyutuna da rekabette avantajlı hale getirmektedir. Bu nedenle, Italya orijinli Candy ? Hoover Group da bu avantajlardan yararlanmak üzere İtalya'daki pişirici ürünler fabrikasını kapatarak, bu araştırmanın yapıldığı Eskişehir'deki Doruk firmasını satın almıştır.Büyük örgütlerde, var olan örgüt kültürünün ve değerlerinin yeni dahil olan şirkete aktarılması için planlı projeler gerçekleştirilir. Bu konuda en önemli araç örgütsel iletişimdir.Örgütlerde iletişim doyum düzeyi, örgütteki yöneticilerin iletişimci biçimleri ile de doğrudan ilişkilidir. Çalışanların iletişim doyumunda olumlu değişimin, yöneticilerin iletişimci biçimlerinin olumlu değişiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle, yöneticilerin iletişimci biçimleri ile iletişim doyum düzeyi ilişkisi incelenmeye değer önemdedir. Doruk firmasında, satın alma öncesinde ve sonrasında yaşanacak kültür ve değer aktarımından sonra, iletişimci biçimleri ve iletişim doyum düzeylerinin araştırılması ve karşılaştırılması planlanmıştır.Genel tarama modeli kullanılarak yapılan bu araştırmada çalışma kümesi, Doruk çalışan ve yöneticilerini kapsamaktadır. Araştırma sırasında, ?İletişim Doyum Düzeyinin Belirlenmesi Anketi? ve ?Yöneticilerin İletişimci Biçimlerinin Belirlenmesi Anketi? 3 yıl ara ile iki kez uygulanarak satın alma öncesi ve sonrası durumlar karşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda, yöneticilerin iletişimci biçimdeki olumlu artışın, iletişim doyumunda da olumlu artışa neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies try to give their customers advantageous conditions about price and quality in our age. This situation leads producers to change the current conditions and systems.Our country has advantages about labor cost in comparison with many European countries, and also there are some attractive facilities offered to investors from abroad. Also, organizational culture which is formed by the organizations in Turkey to provide a high level of quality, makes the manufacturers being advantageous in the competition of both costs and quality. For this reason Candy-Hoover Group, Italy, bought Doruk Company in Eskişehir in order to take these advantages, and moved Eskişehir after closing the cooking devices factory in Italy.Existing organizational culture and values of the Group are transferred to the newly participated company. Thus, planned projects are carried out. Here, the most important tool is organizational communication.The level of communication satisfaction is related to the communicator styles of managers in the organization. It is thought that positive changes in employees? communication satisfaction are based on positive changes in managers? communication forms. Therefore, the relationship between communicator styles of managers and level of communication satisfaction is important to be studied on. In conclusion, in a company bought by Candy-Hoover Group, Italy, after culture and valve transmission during both before and after purchase, communicator styles and communication satisfaction levels were planned to be studied, compared and contrasted.In this research study general scanning model is used and it includes Doruk employees and managers. During the study ?Determining The Level of Communication Satisfaction Questionnaire? and ?Determining The Communicator Styles of Managers Questionnaire? were applied twice with an interval of 3 years, and situations before and after purchase were compared and contrasted.At the end of the research, it is seen that positive increase in communicator styles of managers causes positive increase in communication satisfaction.