Kriz iletişimi bağlamında hızlandırılmış tren kazasının gazetelere yansıması
Evaluation af accelerated train crash?s reflections on newspapers, in the context of crisis communication
  1. Tez No: 278460
  2. Yazar: BAHADIR AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CANAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada hızlandırılmış tren kazasının kriz iletişimi bağlamında gazetelere ne şekilde yansıdığı; Posta, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Zaman gazetelerine uygulanan bir içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Yönetmeliği'nin içeriği ve kazanın siyasal boyutu yetkililerin kriz iletişimi faaliyetlerini etkilemiştir.Yetkililerin hızlandırılmış tren kazası sonrasında kriz iletişimi faaliyetlerini değerlendirmek için belirlenen 8 ana kategoriden 2'inde yetkililer başarılıdır. Kalan 6 kategoride ise gösterilen çabalarla birlikte, eksik kalınan noktalar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how accelerated train accident has been shown on the newspapers is evaluated with the content analysis which is applied to Posta, Hürriyet, Milliyet, Sabah and Zaman newspapers in the context of crisis communication. According to the findings, contents of the Prime Ministry Crisis Management Center Regulations and the political view of the accident have affected the crisis communication activities of the authorities.After the accelerated train accident, authorities were successful in two of the eight main categories that have been determined to evaluate the crisis communication activities. Missing points have been determined in the remaining six categories with the shown effort.