Örgütsel performansın kurumsal performans karnesi yöntemi ile ölçülmesi: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hastanesi üzerine yürütülen bir araştırma
The measurement of organizational performance by balanced scorecard method: A research on Zonguldak Karaelmas University Appication and Resaerach Hospital
- Tez No: 278530
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite hastaneleri gibi sağlık işletmelerinde kurumsal performans ölçümünde hangi boyutların etkili olduğunu tespit etmektir. Son yıllarda kullanılan ve bilimsel bir model olan Kaplan ve Norton'un önerdiği kurumsal performans karnesi kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Bu amaçla Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde üç yıllık performans ölçümü yaparak, hangi göstergelerin performans üzerinde daha etkili olduğu ve yıllar itibariyle bir değişim yaşanıp yaşanmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de özellikle üniversite hastanelerinin kurumsal performans karnelerine yönelik bilimsel araştırma sayısının oldukça sınırlı olmasından dolayı, bu çalışmanın bu anlamada katkı sağlayacağı varsayılmaktadır.Yapılan çalışmada, ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinin 2007, 2008 ve 2009 yılları için kurumsal performans karnesinin hazırlanması amaçlanmış ve gerekli veriler hastane yönetiminden, kurum kayıtlarından, stratejik plandan ve ilgili literatür çalışmalarından elde edilmiştir. Kurumsal performans ölçümü Kaplan ve Norton'un önerdiği model ile yıllık bazda yapılarak performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Kurumsal performans karnesi dört boyut ve 28 gösterge ile birlikte detaylandırılmış söz konusu boyutlardaki performans değişimleri de raporlanmıştır. Ölçümlerde ve grafiklerin elde edilmesinde ?Balanced Scorecard Designer? yazılım programından yararlanılmıştır.Analiz sonuçlarına göre hastanenin performansını en çok kurumsal performans karnesinin öğrenme ve gelişme boyutunun etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuç litaratüre uygun olup, çalışma kapsamına alınan hastanenin özelliğinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which dimensions are effective in performance measurement at the healthcare organizations such as university hospitals. In recent years, the balanced scorecard which becomes a widely used scientific method developed by Kaplan and Norton is used in our application. For this purpose performance measurements have been calculated for three consequent years in Zonguldak Karaelmas University (ZKU) Appication and Resaerach Hospital and in order to determine which indicators have more effective and whether there happened a change over years. Especially there is only a few scientific research has been done for performance measurement in university hospitals in Turkey therefore this study assumes that it may contribute in this sense.In this study, balanced scorecard is intended for the preparation of ZKU Application and Research Hospital for the years 2007, 2008, and 2009 and necessary data are obtained from the hospital?s top managers, hospital strategic plans, and related literature. Comparisons of balanced scorecard measurement are done by Kaplan and Norton model for each year. The balanced scorecard has been applied with its four main dimensions and 28 detailed indicators and the performance changes are reported. ?Balanced Scorecard Designer? software is used for measuring performance and obtaining the graphs.According to the results, balanced scorecard is more affected by ?learning and growth perspective?. This result supports the literature and the idea of ?learning and growth perspective? must have bigger affect on the total performance in the university hospital.