Sosyal ve ekonomik etkileri açısından 1828-1829 Osman-Rus savaşı
Ottoman-Russian war (1828-1829) in terms of social and economic effects
- Tez No: 278569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda imzalanan Edirne Antlaşması'yla Rumların ba-ğımsızlığa ulaşmaları birçok ulusu bünyesinde barındıran Osmanlı Devleti'ni derinden etki-lemiştir. Öbür yandan gerek Kafkas cephesinde gerekse Balkan cephesinde çok sayıda reayanın yerlerini yurtlarını bırakarak Rusya'ya göç etmesi, askerî, siyasî, sosyal, ekono-mik, demografik bazı değişikliklere ve gelişmelere yol açmıştır. Bu durum yalnızca reayayı etkilememiş, Anadolu'ya birçok yeni yük ve sorumluluk getirmiştir. Ayrıca bu savaşta sal-gınlar yüzünden binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bilhassa salgınlar yüzünden Rus-ya'nın kaybı cephede verdiği kayıplardan daha fazladır. Salgın hastalıklar, göçlerle birlikte savaşın etkili olduğu bölgelerde demografik yapıda büyük değişiklikler meydana getirmiştir. İşte bu araştırmada 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'nın cereyan ettiği ve sona erdiği dö-nemlerde meydana gelen sosyal ve ekonomik değişiklikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the Ottoman-Russian War of 1828-1829, Edirne Treaty was signed to achieve the independence of the Greeks of the Ottoman Empire incorporated many nation was deeply affected. Other hand, both in the Balkans to the Caucasus front in front of a large number reaya place, leaving their homeland to emigrate to Russia, military, political, social, economic, and demographic developments have led to some changes. This situation does not only affect reaya to Anatolia brought many new burdens and responsibilities. Also in this war, because the epidemic has killed thousands of people. Especially given the epidemic because the losses in front of Russia's loss is greater. Epidemics, war, migration to be effective in areas with large changes in the demographic structure has formed. That study took place in the 1828-1829 Ottoman-Russian War had ended and that the social and economic changes occurring in the period examined.