Aydın ve civarında Milli Mücadele ve efelerin faaliyetleri
The national struggle around Aydın and its neighbourhood and the activities of the efe
- Tez No: 278597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tezimizde, Aydın Vilayetinde Yunan işgaline ve mezalimine neden olan gelişmeler ve işgallere karşı gösterilen mukavemet ele alınmıştır. Bu mukavemette etkin rol oynayarak Kuvâ-yı Milliye'ye önemli katkılarda bulunan efelerin ortaya çıkışı ve faaliyetleri üzerine aydınlatıcı bilgi ve belgeler ile konu özgün hale getirilmeye çalışılmıştır.Tezimizin ilk bölümünde, Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve bu dönemde yurdun geleceğini etkileyen gelişmeler ele alınmıştır.İkinci bölümünde, Aydın civarında varlıklarını sürdüren efe ve zeybek terimlerinden, efe ve zeybeklerin tarihi süreçte gösterdikleri gelişimden ve işgallerin başladığı dönemde edindikleri yeni ve olumlu misyondan bahsedilmektedir. Ayrıca, Milli Mücadele'de varlıklarıyla, bir milletin makus talihinin, tamamen görünenin aksi yönde değişmesini sağlayan ve Aydın ve civarında etkili olan efelere özel olarak değinilmiştir.Üçüncü bölümünde; Aydın'ın Yunan kuvvetleri tarafından işgali ve bu işgale karşı gösterilen direniş hareketleri hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde ise; Yunan işgal kuvvetlerinin, Aydın halkına yaptığı zulüm, işkence ve katliamlar konusu işlenmiştir.Tezimiz içerik olarak, Milli Mücadele'nin, başlangıcında etkin rol oynayan ve mücadelenin gelişmesi için uygun ortamı sağlayan unsur olarak kabul etmemiz gereken Kuvâ-yı Milliye sürecini ve özellikle Yörük Ali Efe etrafında gelişen olayları ele almaktadır. Tezimiz, bu konuda kaynak ve bilgi açısından, günümüzde bilinenleri destekleyici, geliştirici ve bir kısmı kullanılmamış orijinal belgelerle zenginleştirerek tarihe ışık tutma niteliği taşımaktadır. Ayrıca; Yunan işgalinin bölgede ve halk üzerinde bıraktığı tahribatla ilgili önemli bilgiler vermektedir.Tezimiz diğer bir yönü ile de, Aydın ve civarında faaliyet gösteren efe ve zeybeklerin, Milli Mücadele'nin lideri Mustafa Kemal ile sürekli temas halinde olduklarını ve ondan aldıkları emirleri uyguladıklarını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we will deal with the incidents having led to Greek occupancy and atrocities in Aydın and also the resistance shown against this occupancy. The appearance and activities of the Efe, having significantly contributed to the Turkish National Movement by playing active roles in this regard, are dealt through illustrative information and documents.In the first chapter of the thesis, the last period of Ottoman Empire and developments influencing the future of the country in this period are discussed.The second chapter deals with the terms Efe and Zeibek existing around Aydın, the evolution, they have made within the history and the new and positive mission they have acquired during the occupancy years. Furthermore, we give special attention to the Efe in Aydın and its neighborhood having changed the ill fate of a nation through their existences within the National Struggle.In the third chapter, Information on the occupancy of Aydın by Greek powers and the resistance movements shown against the occupancy are provided.The fourth chapter deals with the cruelty, torture and massacres carried out by Greek occupation forces on citizens of Aydın.Contextually, our thesis focuses on Turkish National Movement having played an active role at the beginning of the National Struggle and being accepted as an element providing a feasible milieu for the development of the struggle and also especially on the events occurred around Yörük Ali Efe. Our thesis shed lights on the history, enriching the existing information by means of supportive, formative and original documents. Furthermore, our thesis informs regarding the destruction of Greek Occupation on the region and citizens.On the other hand, our thesis introduces that the Efe and Zeibek, existing in Aydın and its neighborhood, always kept in contact with Mustafa Kemal, the leader of the National Struggle, and enforced his orders.