Necip Fazıl'ın şiirlerinde 'ben' kavramı
Concept of ?self? in Necip Fazıl?s poems
- Tez No: 278611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Necip Fazıl, Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahip olan şairlerimizdendir. İlk şiirlerinden itibaren kendini arayış üzerine yoğunlaşır. Bu arayışında, yaşadığı toplumun içinde bulunduğu şaşkınlık hali önemlidir. Muvazenesiz bir şekilde eskiyi reddediş ve yeniyi kabul edişe karşı büyük bir sorgulayış içine girmiştir. Sorgulayışında kendi varlığından yola çıkarak toplumun varlığına uzanmıştır. Tezimizde Necip Fazıl'ın şiirleri, kendinden topluma doğru uzanan ?ben? algılayışı üzerinden incelenmektir. ?Ben? algılayışında ortaya koyduğu sorular Batı düşünce sistemine yakındır. Necip Fazıl'ın, felsefe eğitimi almış olması da göz önünde bulundurularak varlık sorgulayışı Batı eksenli bir düzlem içerisinde incelenmiştir. Necip Fazıl'ın ben algılayışındaki değişimi göstermek için şiirleri kronolojik sırasına göre dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde kılavuzunu arayan ?ben?; ikinci bölümde kılavuzunu bulan ?ben?; üçüncü bölümde toplum karşısında ?ben? ve dördüncü bölümde ölüm ve sonrası karşısında ?ben? algılayışı incelenmiştir. Sonuç bölümünde bu dönemler bütünleştirilerek bir çıkarımda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl is one of the most important poets of Turkish literature. Starting from his first poems, he focused on trying to discover himself. During his vocation of this discovery, the confusion of the society, in that he was living, is very important. He started to interrogate unstably the rejection of the past and the acceptance of the novelty. He based his interrogation on his existence and extended to the existence of the society. In this thesis, the concept of ?self? in process of the extension from ?self? to the society is analyzed through his poems. His question posed in relation with the concept of self is closed to the western philosophy system. Taking into consideration, that Necip Fazıl had studied philosophy; his existence-interrogation is analyzed in a western-orientated concept. In order to expose the evolution of Necip Fazıl?s ?self?, his poems are arranged in four chapters according to their chronological order. In the first chapter, self is analyzed in his guide seeking; in the second chapter in his guide finding; in the third one the ?self? in relation to society and in fourth chapter, the ?self? in relation to death and after death is analyzed. In the last chapter, we try to reach a synthesis integrating all these phases.