Suça yönelen ergenlerde, çocukluk döneminde örseleyici yaşantılara maruz kalma düzeyi ile adil dünya inancı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relation between childhood abuse experiences and just world belief of adolescents committed crime
  1. Tez No: 278759
  2. Yazar: ESRA COŞGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanlar yaşadıkları çevreye uyum sağlamak amacıyla, dünya ve kendileriyle ilgili güvenlik ve incinmezlik duygusunu sağlayan bazı varsayımları rehber edinmektedirler. Bu varsayımlardan biri de Lerner tarafından tanımlanan ?adil dünya inancı?dır. Adil Dünya İnancı Kuramı, bireylerin adil bir dünya inancına olan gereksinimlerinden söz etmektedir. Bu kurama göre, insanlar başlarına gelen olaylara layık olduklarına ve layık olduklarını elde ettiklerine inanmaktadırlar. Bu şekilde dünyanın adaletli bir yer olduğu düşüncesini benimseyerek, yaşadıkları çevreyi düzenli ve güvenli bir yer olarak algılamaktadırlar. Yaşanan travmatik deneyimler, bireylerin güvenli ve rahat bir yaşam sürmesine katkıda bulunan bu varsayımları sarsmaktadır. Çocukluk çağı travma yaşantıları içerisinde yer alan örselenme yaşantıları, bireyin adil ve güvenilir dünyaya olan inancını azaltmaktadır. Yazında, adil olmayan olay ve koşullara maruz kalan bireylerin bu adaletsizliği içselleştirme eğiliminde olduklarına ve yıkıcı davranışlar gösterdiklerine işaret edilmektedir. Bu durumun ergen suçluluğunu hazırlayan önemli bir etken olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, suça yönelmiş olan ergenlerde, çocukluk döneminde örseleyici yaşantılara maruz kalma düzeyi ile adil dünya inancı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi suça yönelmiş olan 15-18 yaş arası 200 erkek ergenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Sosyo-Demografik Bilgi Formu?, ?Kişisel ve Genel Adil Dünya İnancı Ölçeği? ve ?Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, suça yönelen ergenlerin genel ve kişisel adil dünya inançları ile çocukluk dönemi örselenme yaşantıları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ergenlerin örseleyici yaşantılara maruz kalma düzeyleri arttıkça, adil dünyaya olan inançları azalmaktadır. Bu araştırmadan elde edilen bulguların suça yönelen ergenleri daha iyi anlayabilmek, bu bireylerin tekrar suça karışma risklerini belirleyip bunları azaltabilmek ve onlara uygun önleyici çalışmalar ve rehabilitasyon süreçleri geliştirebilmek adına yol gösterici olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals hold some assumptions about the world and themselves, to accommodate to the environment and to feel secure and protected. Just-world Belief Theory (JWB) proposed by Lerner, mentions about the people?s need of the belief in a just world. According to this theory, individuals believe that everyone lives and gets what they deserve. In this way they legitimate the idea of world?s being a secure place so that they perceive the environment constant and regular. The traumatic experiences shatter these assumptions that make the individual?s life comfortable and secure. Childhood of abuse experiences weaken the belief in secure and just world. In literature indicates that the people, who are exposed to unfair situations, internalize this experience of injustice and display destructive behaviors. This is an important factor that leading to the adolescent delinquency. The aim of this study is, to investigate the relationship between the belief in a just world and the level of exposure to childhood abuse in adolescents who comitted crime. The sample of this study consists of 200 male adolescents between the ages of 15-18 who committed crime. ?Social ? Demographic Information Form?, ?General and Personal JWB Scale? and ?Childhood Trauma Questionnaire? were used to obtain data for research. According to the analysis, there is a significant relationship between general and personal just world belief and childhood abuse experiences. When the level of childhood abuse experiences increase, general and personal just world belief of them decreases. The results of the study helps to understand the adolescent delinquency better, and also give the possibility to reduce the risk of the repetition of crime and guide to rehabilitate the adolescents commited crime.