Fransız tarağında tiftik çalışması ve kempi azaltma olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 723
  2. Yazar: ABDÜLKADİR BİLİŞİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ ADNAN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
- 127 - 7. ÖZ ET Yapılan çalışmada, 31, 07/* m incelik, 152, 56 mm. ortalama uzunlu ğunda ve içerisinde % 8,4-9 oranında kemp bulunduran esas tiftik sınıfından ince tiftik kullanılmıştır. 3u özeli iki erdeki yıkanmış tiftik kontinental sistemi taraktan geçirilmiştir. Tarakta değişken parametre olarak, ana tambur, alıcı I, alıcı II silindirlerinin devirleri ile ana tambur ızgarası alınmıştır. Bu parametrelerin tiftik içerisindeki kempin uzaklaştırılması na etkisi araştırılmış ve optimum çalışma koşullarının saptanması na çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar şunlardır ; - Alıcı I ve Alıcı II silindirlerinin devirlerinin arttırılmasının uzun ve ince kemplerin toplanmasına ve bu çalışmadan elde edi len tarak bandı içerisindeki kemp boylarının düşmesine yol aç tığı görülmüştür. Fakat tiftiğin ortalama boyunda tarağa giren hammaddeye kıyasla % 19'luk bir düşme olduğu gözlenmiştir. Kempin uzaklaştırılması etkin olarak gerçekleştirilirken tiftik ortalama boyu önemli miktarda azalmıştır. nın - Ana tambur devrinin arttırılması ince ve uzun kemplerin alın masına fakat tiftik ortalama boyunda tarağa giren hammaddeye göre % 18'lik bir düşmeye yol açtığı gözlenmiştir. - Ana tambur devrinin arttırılması ve ana tambur ızgarasının alınması ile yapılan çalışmada tarak altında daha uzun kempler gözlenmiştir. Bu çalışmada tarak bandmdaki kemp miktarı daha düşük çıkmıştır. Fakat ince ve iyi tiftik liflerinin d-© tarak altına dökülmesi elde edilen tarak bandının ortalama çapının artmasına ve döküntü miktarının yükselmesine neden ol muştur.- 128 - - Makinanm normal devri ile ( ntambm. = 90 d/d ak., vtambujp360 m/dak) çalışıldığında kaim ve kısa kempler ayrılmıştır. Kempin uzaklaştırılması diğer çalışmalara göre biraz daha düşük çık^ mıştır. Elde edilen tiftik bandının ortalama çapı diğer çalış ma konumlarına göre yaklaşık 0,64 - 1,17/* m arası daha düşük çıkmıştır. - Bütün çalışma konumlarından elde edilen tarak bantlarında kemp uzunluğu 48 - 57 mm. arasında değişim göstermiş olup tiftikte i- se uzunluk değişimi 116-138 mm. arası olmuştur. Tiftik inceli ği açısından da 31 »07 - 32,24/* m arası değişim olup ağırlık esaslı kemp yüzdesinin uzaklaştırılması hammaddeye göre % 25,79 - 43,93 arası olmuştur. - Döküntü üzerinde yapılan çalışmalar sonucu Alıcı I ve Alıcı II silindirlerinin dışarıya attığı materyal, ile Çalışıcı I ve-Ça- lışıcı II silindirlerinden silinen (temizi enen ^materyal ağır lıklarının az olmasına karşın içerisindeki kemp yüzdesi yüksek değerde çıkmıştır. Kontinental sistemi tarakta % 100 tiftik çalışmak isteyenlere sonuç olarak şu öneriler sunulabilir; - Tiftik bandının taraktan kopmadan, rahat alınabilmesi için ka lender silindirlerinden alman banda kova sarım tertibatı üze rine monte edilen dönerli bir huni ile yalancı büküm verilip banttaki liflerin lif-lif tutuculuğu arttırılmalıdır^ Şekil 25) - Ana tambur üzerindeki Alıcı,1 ve Alıcı II silindirlerinin he men altına makina çaiışma genişliğince metal plakalar konarak bu silindirlerin dışarıya attığı materyalin toplanması sağlan malıdır. Böylece kemp in uzaklaştırılması etkin olarak gerçek leştirilmiş olacaktır. Ancak, bu metal plakalar çabuk dolduğundan- 1.29 - ve doyuma gelince tekrar tarak içine karişabileceğinden dolayı bu materyalin etkin olarak alınabilmesi için bu plakalarda top- in lanan materyal uygun bir pnömatik emme tertibatı ile sürekli olarak uzaklaştırılması etkin bir çözüm olarak düşünülebilir. Bu ilaveler ile, -t if tik içerisindeki kempin yüksek oranda alınması sağlanabilir. Ortalatma tiftik uzunluğunun azalması çok önemli değilse, kemp ve heterotipik özellikteki liflerin etkin olarak alınabilmesi amacıy la ana tambur üzerindeki Alıcı I ve Alıcı II silindirleri veya ana tambur devrinin arttırılması olumlu sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
- 130 - 8, ŞÜM'MAEÎ In this investigation, the finer mohair fiores having 31» 07 /* m fineness and 152,56' mm mean staple length, and containing 8,4-9 % kemp content were used. The scoured mohair all having the properties described above was carded by a continental card as 100 % The speed of the first and second stripper and the speed of mean swift, and the mean swift grids were chasen as variable parameters. The effect of these parameters to remove the kemp content in mohair fibres (was investigated) and also we wanted to determine the optimum working conditions. The results thus obtained are the following ; - The increase in the speed of first and second stripper rollers had coused the collection of finer and longer kemp mean while a shorteness of kemp fibres in the card slivers was noted. However, The mean fibre longth in card sliver was reduced in 19 c/° ratio compared to the feed material. The removal of kemp 'was more effective. - The increase in the speed of the mean swift had caused the removal of finer and longer kemps and. a reduction of the mean fibre length up to 18 % ralio compored to the feed material. - 3y increasing the speed of swift and by taking the grids out longer kemps were observed in the card waste In this working the kemp content in the card sliver was seen in smaller proper- tion. Nevertheless, by the reason of the inclusion of some good fibres into the card waste the average fiber diameter and amaunt of waste had increased.- 131 - - When we worked, at normal machine speed, (n if*--* 9° r.p.m, ^swift“”^® m/m^-n) shorter and thicker kemps were removed.. The remoual kemp content was less than the other working con ditions. The average fibre diameter in the card sliver thus obtained was observed between the range of 0,64 - 1,17 microns less than the other working conditions. - The length of kemp fibres m the card slivers obtained from every working conditions is betiveen 48-57 mm. although the lenght of mohair fibres is between 116-138 mm. There is a variation between 'the range of 51 »07 - 32,24- microns as for the fibre fineness. The removal of kemp fibres for every.working- condition was carried out between the range of 25-79 $-43,93 % - According to the studies carried' out on the wastes, although the amount of the material rejocted by strippes I and strippes IT, and of the material fettled from stripper I and stripper II was fairly low, the kemp percentage in the rejected and fettled mate rial was observed in fairly high value. The following met ods can be recommended to the textile.techno logists who wants to process mohair in 100 % on a continental card ; - To draw the card sliver from the card without any break applying false twist to the sliver being draw from the calender rollers by means of a rotating trumpet placed on the cailer can macha- nism. The cohesion of fibres must be increased. - By placing metal plates over the machine working width beneath the stripper I and stripper ll on the main swift, the collection of rejected material by these rollers can be achxeved. The removal of kemp can be carried out effectively. But when the- 132 - amount of material collecting on the plates reaches saturation point, reintroduction of fibres which are collected on the plates into the card is possible, to solve this, problem, this material must be sucked of by means of a pnoumatic system. By the aids of these additionals the effective kemp removal from the scoured mohair can be achieved. - If the decreasing of average length of mohair fibres, has not any importance, xn order to provide the effectie removel of kemps and heterotype fibres, increasing of the speeds of stripper I and stripper II on the main swift and the stripper speed of main swift can give positive results.