Kamu Harcama Hukuku çerçevesinde kamu alımları ve Türkiye'deki uygulamalar
Public procurement and practices in Turkey in accordance with Public Expenditure Law
- Tez No: 278867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Devletlerin üstlendiği sorumlulukların artışına paralel olarak son yıllarda kamu harcamalarında da büyük bir artış gözlenmiştir. Kamu harcamalarının yaklaşık üçte birini oluşturan kamu alımları için ülkeler önemli miktarda kamu kaynağı tahsis etmektedir. Dünyada, yeni kamu yönetimi yaklaşımı çerçevesinde kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması, kaynak yönetiminde hesap verebilirlik ve saydamlığın sağlanması anlayışı benimsenmiştir. Gerek AB müktesebatında gerekse birçok ülkenin ulusal mevzuatında bu anlayışa bağlı reformlar gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de de benzer gelişimin ilk adımı 2003 yılında yürürlüğe giren Kamu İhale Kanunu olmuştur.Çalışmada, ihale mevzuatının Türkiye'de tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Türkiye'deki tüm kamu kurumları tarafından yapılan kamu alımlarına ilişkin süreci tek bir çerçevede düzenlemeyi amaçlayan Kamu İhale Kanunu'na geçişin gerekçeleri incelenmiştir. Yeni düzenlemenin uygulama sonuçları olumlu ve olumsuz yönleriyle tespit edilmeye çalışılmıştır.Yeni ihale sisteminin, Türkiye'nin kamu mali yönetimindeki olumlu gelişime katkısı olmuştur. İnsan unsuruna büyük ölçüde bağlı olan kamu mali yönetimi uygulamalarının istenmeyen sonuçlara açık olduğu, gerek yönetim bilgi sistemlerinin etkin olarak kullanımının gerekse uzmanlaşmaya yönelik çalışmaların bu tür sonuçları azaltacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As the social state concept is accepted in today's world, a big increase in public expenditure has been seen in recent years in parallel with the increase of the states' assumed responsibilities. States dedicate large amount of public resources for public procurements that makes approximately one-third of public expenditures. Effective, economic and efficient use of sources in accordance with the new public administration approach, accountability in source administiration and providing transparency is accepted in world. Both in acquis communitaire and most states' national legislation some reforms has been made according to this approach. First step of similar develoment in Turkey was Public Bidding Law which came into effect in 2003.In this work, historical development of bidding regulations is given. The reasons of passing to Public Bidding Law which aims to edit process about public procurement that made by all public organizations in Turkey in single framework is investigated. Practise results of new editing is tried to be determined by its positive and negative sides.New bidding system has effect on positive development in Turkey?s public financial administration. It is evaluated that public financial administration practices that mostly committed to human element is open to undesirable results and effective use of management information system and works about specialization will decrease these kind of results.