Konya 'Türk Sözü' gazetesi (1917-1918)
Konya 'Türk Sözü' newspaper (1917-1918)
- Tez No: 279032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
?Türk Sözü? Gazetesinin başlangıcı sayılan ?Babalık? gazetesi, 1910 yılında yayın hayatına başlamış, 1952 yılına kadar varlığını devam ettirmiştir. Vali Muammer Bey'in Konya'ya gelmesiyle onun teşvik ve tavsiyesi üzerine 1917'de daha samimi bir anlam taşıyacağı düşüncesiyle ?Türk Sözü? adını almıştır. Vali Muammer Bey'in Sivas'a tayininin çıkması ve Konya'dan ayrılması ile gazete tekrar eski ?Babalık? adını almıştır.Genelde 4 sayfadan ibaret olarak yayın yapan gazete ?Başyazı?, ?Türklük Etrafında? başlıklarıyla Türklüğün ayakta kalması için manevi destek vermiş, yön gösterici görev üstlenmiştir. Başarılar elde etmenin tek yolunun kendi manevi değerlerimize sahip çıkmakta bulunacağını dile getirmiştir. Yine bu bölümlerde üzerinde durulan genel bir konu da her şeye rağmen halkın ümitli olmasının gerekli olduğudur. Edebi içeriği ile genelde çocukların dünyasına hitap etmiş, ışık olmaya çalışmıştır. Yerel gazete olması münasebetiyle ağırlıklı olarak şehir haberlerine ve vilayet haberlerine yer vermiştir. Önemli günleri kutlamaları ile mutlulukları paylaşmak, verdiği kötü haberlere dair bilgilerle hüzünleri dile getirmek ve de duyurularla da halkı bilinçlendirmek, gazetenin çalışma ilkelerini yansıtmaktadır. ?Açık Yazılar? bölümlerinde yazarlar güçlerini, fikirlerini, halkın fikir hayatını, maneviyatını güçlendirmek adına motive edici şekilde kullanmışlardır. ?Edebi Kısım? bölümünde de bu fikirleri destekleyen yazılar yer alırken, çocuk şiirlerine ve duygulu şiirlere yer verilmiştir. Farklı şehirlerdeki kaynaklardan elde edilen vilayet haberleri ile o dönemin diğer şehirlerinin de içinde bulunduğu duruma ışık tutmuştur.Gazetede verilen harici haberler de Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı sonlarında özellikle de borçlanma konusundaki durumuna dikkat çekmiştir. İlan sayfasında yer alan duyurularda halkı daha çok iş bulma adına davetleri, yardım taleplerinin giderilmesine yönelik çalışmaları içermektedir. Bununla birlikte kutlamalar, tebrikler, ödüller, görevlendirmeler, ölümler, nutuklar kısaca hayata dair her şey gazete sütunlarında dile getirilmiştir.?Türk Sözü? Gazetesi, sahip olduğu yazar kadrosu ile yayın hayatı süresince, Türk milletinin zor zamanlarda gücünü yine kendi özüne dönerek bulabileceği ve bu konuda asla ümidini kaybetmemesi gereğini vurgulayan misyonu itibariyle halkın sözü, manevi desteği olma yolunda çalışmalarını sürdürmüş ve bunda da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
?Türk Sözü? Newspaper considered as the preliminary of ?Babalık Newspaper? started its broadcast life in 1910 and continued to exist until 1952. After Proconsul Muammer came to Konya as a result of his encouragements and suggestions, it took the name of ?Türk Sözü? with the idea that it would have a more sincere meaning in 1917.?Başyazı? which was generally published as 4 pages supported Turkısh nation morally with the heading ?Türklük Etrafında?. İt mentioned that the only way to gain success was to protect our own morale values. Also, the other general subject emphasized in these sections was the necessity that public should always be hopefull. İt appealed to children?s world with its literal content and tried to be a light for them. As it was a local paper, it predominantly gave place for city and province news. The fact that it shared happiness by celebrating important days, mentioned the sorrow of public by publishing bad news and informed the public reflects the working principles of the newspaper.İn the section ?Açık Yazılar? the writers used their ideas and power motivatingly in order to strenghten the world of the public idea and their morale. While in ?Edebi Kısım? section the writings supporting these ideas took place, it also gave a place for ?child poems? and ?emotional poems?.Besides these, it shed a light on the situation of the other cities of that time with the province news gained from different cities.The external news published in the newspaper took the attentions to the situation of Ottoman Empire, especially its debt situation, late in World War I. İn the announcement part of advertisement pages it also contained invitations inviting public for finding a job and works for supplying help demonds. İn addition to this; celebrations, congratulations, rewards, commissionings, deaths, and sermans, briefly everything abouth life, were mentioned in the columns of the newspaper.With its writer personel during its broadcast life, ?Türk Sözü? Newspaper owing to its mission emphasizing the neccesity that Turkısh nation could only find its power in itself at difficult times and that it should nevelose its hope continued its works on the way of being the voice of public and morale support and became effective in that.