Uyuşmazlıkların alternatif çözüm yolları ışığında avukatlık hukukunda uzlaştırma
Negotiation at law of legal profession in the light of the alternative dispute resolution
- Tez No: 279087
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemleriyle uyuşmazlığın çözümü, çözüm sürecini hem zaman, hem gider olarak azaltacak, usul ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak hizmet edecektir. Avukatlık Kanunu m. 35/A ile getirilen avukatın uzlaştırma yetkisi, uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemlerinden biridir. Avukatlık Kanunu'nda belirtilen uzlaştırmada da, uyuşmazlığı çözen bir üçüncü kişi bulunmakta, üçüncü kişi konumunda olan taraf avukatları iki ya da daha çok taraf arasındaki uyuşmazlığı çözmek için işbirliğine gitmekte, taraflara uyuşmazlığın çözümünde öneriler sunmaktadır. Avukaıtn uzlaştırmayla uyuşmazlığı çözmesi, bir uyuşmazlığı, dava yolundan daha az maliyetle ve daha az zaman içinde dostane bir şekilde çözceğinden şüphesiz müvekkilinin de çıkarına olacaktır.Çalışmaımız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemleri ve bu yöntemlerin başta kamu düzeni ve adil yargılanma olmak üzere çeşitli kurumlarla ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, karşılaştırmalı hukuktaki ve Türk hukukundaki durum ele alınmış, uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemleri başlıklar halinde incelenmiş, bu yöntemlerden özellikle uzlaştırma, arabuluculuk ve müzakere yönteminin üstünde durularak, bu yöntemlerden hangilerinin bu çalışmamızın konusunu teşkil eden uzlaştırmaya yakın durduğu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, avukatın mesleğinin getirdiği niteliklerle uzlaştırma tutanağı arasındaki ilişkiye, avukatın uzlaştırma görüşmelerini yürütürken kullandığı yöntemlere, yine avukatın uzaltşrıma esnasında sahip olduğu hak ve yükümlülüklere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm uzlaştırmanın yapılmasının nasıl bir süreyle sınırlandığı, uzlaştırmanın yapılış amacı, uzlaştırmanın ve uzlaştırma tutanağının hukuki niteliği, uzlaştırmanın şartlarıyla ilgili olup; usulüne uygun biçimde tamamlanarak ilâm gücüne kavuşan uzlaştırma tutanağının ilâmlı icraya konu edilişi de bu bölümde anlatılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise, uzlaştırmanın geçerli olmasının şartları ve uzlaştırma tutanağının geçersizlik türleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Resolving the disputes by way of the alternative dispute resolutions will both shorten the process and will be cost efficient and therefore this will contribute directly and indirectly to the economy of the procedure. The negotiation authority of a lawyer given by the article 35/A of the Legal Profession Act is a method of alternative dispute resolutions. Even in the negotiation stated at the Legal Profession Act there is a“third party”who solves the dispute, the lawyers of the parties as a“third party”are in cooperation with each other in order to solve the disputes that may arise between two or more parties and they also offer suggestions to the parties. There is no doubt that solving the disputes by way of the negotiation will be for the benefit of client because of the reason that compared with the remedies it will solve the problem in an amicable manner that is also a cost and time efficient way.Our study is consisted of five sections. The first section intends to analyse the methods of alternative dispute resolution and the relationship between these methods and various associations especially public policy and the right to a fair trial. The second section aims to discuss the situation in both comparative Law and Turkish Law, examines the methods of the alternative dispute resolutions especially negotiation, mediation and negotiation and defines which one of these is close to the negotiation that constitutes the subject of our study. It is represented in the third chapter that the relationship between the qualification required for legal profession and the written proceeding of negotiation; the methods used by the lawyers during the negotiation processes; and again the rights and the obligations of the lawyers during the negotiation. The fourth chapter is related to the time limits of using the negotiation , the aims of using negotiation, the legal qualification of negotiation and the written proceedings of it; it has been also explained in this chapter that how the written proceedings of negotiation becomes a decision duly completed is being entreated to execution proceedings.The last and fifth section aims to examine the conditions for a valid negotiation and the types of nullity of the written proceedings of negotiation.