Yenilikçi bir örgütlenme modeli olarak 'kümelenme' ile işletme performansı ilişkisi: Ayakkabıcılık sektöründe bir araştırma
The relationship between the clustering as an innovative organization model and the business performance : The practice of shoe sector
- Tez No: 279088
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Ayakkabıcılık sektöründe kümelenme faaliyetlerine yönelik yürütülen bu çalışmanın teorik ve uygulama olmak üzere iki temel amacı bulunmaktadır. Teorik çalışmanın amacı, kümelenme kavramının literatürdeki gelişimini ve işletmelerin performansına etkisini ortaya koymaktır. Bu alan da oluşan bilimsel bilginin toplanması, analiz edilmesi ve uygulama örnekleri araştırılmıştır. Saha araştırmasının amacı ise literatür taramasıyla elde edilen bilgilerin ayakkabıcılık sektöründeki uygulama sonuçlarını belirlemektir. Ayrıca kümeleme faaliyetleriyle işbirliği yeteneği kazanmalarının işletme performansları üzerine etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, kümelenme ile işletme performansı arasında bir ilişki olup olmadığı ve eğer varsa bu ilişkinin nasıl ve hangi yönde ayakkabı işletmelerinin yeteneklerini etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kümelenme ve ilgili temel kavramların literatür incelemesi yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde örgütlenme modelleri incelenmiştir.İkinci bölümde bir örgütlenme modeli olarak kümelenme çalışmaları yer almıştır. Kümelenmenin gelişim süreci, dünya ve Türkiye uygulamaları bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için rehber niteliğinde küme oluşturma yöntemi önerilmiştir.Üçüncü bölümde ise Konya'da yer alan ayakkabıcılık sektöründeki 336 işletme ile yapılan anket metoduna dayalı araştırma bulunmaktadır. Araştırmada birincil verilerden yararlanılmıştır. Birincil veriler yüz yüze görüşme ve geliştirilen anket aracılığı ile elde edilmiştir. Anket metoduyla elde edilen veriler SPSS 18 istatistik programı kullanılarak elde edilmiştir. Bu bulgulara göre hipotezler test edilmiş sonuçlar yorumlanmıştır. Başlangıçta ortaya konulan teorik model ve hipotezler geliştirilen çoklu regresyon modelinden yararlanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, Kümelenme ile Performans arasında pozitif yönlü bir ilişkinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our study based on two structures one of them is theoretical, the other is application. The aim of the theoretical study is underlining the development of the term of clustering in literature and its impact over the companies. The collecting and the analyzing of the scientific accumulation and the application samples were examined. The aim of the field research is revealing the application results of the information obtained by the literature review at the shoe sector. The other aim of the field research is revealing the impacts of obtaining of the cooperation ability by means of the clustering activities over the company performance. We try to analyze if there is a relation or not between the clustering and the company performance, then if the relation is confirmed, how and which direction will the relation affect the shoe industries? abilities.Our study consists of three parts. The first part covers the clustering and the literature analyzing of the related basic terms. Also the models of the organization are examined in this part.The second part covers the clustering activities as an organizaton model. The development process of the clustering and its application in Turkey and in the world are put in this part. The model of clustering is adviced as guidance for the new beginners.In the third part there is a research based on questionnaire carried out in 336 companies at the shoe sector. The primary data is used in the research. The primary data has been obtained by face to face communication and the questionnaire that is prepared for this research. The data obtained through the questionnaire has been obtanied by the SPSS 18 statistical programme. According to these findings the hypostesis are regarded as the tested results. The theoretical model and the hypostesis that are presented in the beginning have examined by means of the multiple regression analysis.As a result of the research, it is observed that there is a positive direction between the clustering and the company performace.