Türk - İslam yönetimlerinde Süryaniler (XII-XVI. yüzyıllar)
Syrians under Turkish - İslamic rules (XII-XVI. centuries)
  1. Tez No: 279146
  2. Yazar: UMUT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
VII. yüzyılda İslam hakimiyeti altına girerek üzerlerindeki Bizans baskısını kırmayı başaran Süryaniler, XII. yüzyıl ile XVI. yüzyıl arasında yeniden karmaşık bir siyasi konjektürü tevarüs etmek zaruretinde kaldılar. Bu bağlamda XII. yüzyıl başlarında bütün İslam alemini olduğu kadar, Süryani iskan bölgelerini de etkileyen Haçlı seferleri ve ayrıca XIII. yüzyılda tesadüf edilen Moğol istilası Süryani toplumunu olumsuz etkileyen başlıca hadiseleri teşkil etti. Buna rağmen, bilhassa Selçuklulur ve ilerleyen süreçte Osmanlılar hakimiyeti altında oldukları devirlerde Süryaniler'in genel olarak Türkler ile yakın ve dostane ilişkiler içerisinde oldukları anlaşılmaktadır. Nitekim incelemiş olduğumuz bu süreç, siyasi, ekonomik ve kültürel açılardan Süryani toplumunun önemli bir periyoduna tekabül eder.
Özet (Çeviri)
Syrians who entering under the İslamic rule, succeed on the break the Byzantine pressure, forced to live under the political comlex situation between the the XII. and XVI. centuries. By the way the Crusades at the begining of the XII. Century and the Mongol invades in the XIII. Century had made negative effect on Syriac population. But especially under the era of Seljuks and the next period Ottoman rules Syriacs are in the closer and friendly relations with Turks. The period we examine is an important era of the Syriac population political, economic and cultural facts.