Changing time concept and time-man relationship in modernist works: Yeat's short fiction
Modernist eserlerde değişen zaman kavramı ve zaman-insan ilişkisi: Yeats'ın kısa hikayeleri
- Tez No: 279145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SİBEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez William Butler Yeats ve ?Rosa Alchemica? ve ?Red Hanrahan? kurgusal hikayeleri ve zaman akışındaki sapmalar arasındaki benzeşimi incelemeyi hedefler.Bu bağlamda, kurgusal hikayelerle birlikte, modern eserlerin zamanda yaşanan boşluklarla nasıl ilişkili olduğu bu tezin temeli olmuştur. Bu tez, giriş ve sonuç bölümleriyle birlikte, beş temel bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at studying the parallelism between William Butler Yeat?s fictional stories, ?Rosa Alchemica? and ?Red Hanrahan? and the dislocations lived in the flow of time. In this context, along with the fictional stories, how modernist works relate to gaps lived in time has been the basis of this thesis. The thesis consists of five basic chapters with the introduction and conclusion part.