Konstrüktivist bakış açısı ile soğuk savaş sonrası dönemde Türk dış politikası
Turkish foreign policy, post-Cold War era, a constructivist approach
- Tez No: 279204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin yazılmasındaki amaç uluslararası ilişkilerde bir dönemin sonu olarak tasvir edilen Soğuk Savaşın sonundan günümüze Türk dış politika tercihlerini konstrüktivizm yaklaşımı çerçevesinden değerlendirmek ve literatüre farklı bir bakış açısı ekleyebilmektir.Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle uluslararası ilişkiler disiplinindeki eleştirel kuramlardan olan konstrüktivizm incelenmiş, disiplinin ana kuramlarından realizm-liberalizm ile karşılaştırılarak özgünlüğü tartışılmıştır. İkinci bölümde Türk dış politikasının kısa bir kronolojik arka planı oluşturulmuş, iki dünya savaşı arası ve Soğuk Savaş dönemi dış politika tercihlerinin konstrüktivizm ile kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. İki dünya savaşı arası ve Soğuk Savaş dönemi çalışma konusunun dışında olduğundan olaylar ana başlıklarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Soğuk Savaşın bitişinin Türk Dış Politikasına etkileri ortaya konulmuş, Soğuk Savaştan 11 Eylül saldırılarına kadarki dönem küresel, bölgesel gelişmelerle konstrüktivizm yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmiştir. Ardından uluslararası yapıda önemli bir kırılma noktası olan 11 Eylül saldırılarının, uluslararası ortamda ve Türk dış politikasında ki etkileri tartışılmış, 2001'den günümüze kadarki dönem küresel, bölgesel gelişmelerle konstrüktivizm yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde konstrüktivizmin Türk dış politika hamlelerinin açıklanmasında disiplinin ana kuramlarına ?realizm, liberalizm- göre daha kapsayıcı ve daha yeterli bir yaklaşım olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis has been written is to evaluate in terms of constructivism the priorities of Turkish foreign policy up to the present from the end of the Cold War accepted as the end of an era in international relations and to add a different point of view to the literature. In the first part of the thesis, constructivism, which is one of the critical theories in international relations discipline, has been studied and then its originality has been discussed in comparison with realism-liberalism, which is one of the major theories of the discipline. In the second part, a brief chronological background of Turkish foreign policy has been formed and after that, a short evaluation of constructivism and the priorities of the foreign policy in both the Cold War era and the period which lasted from the First World War to the Second one has been made. Since the period in which two world wars took place and the Cold War era do not concern this thesis, all the events that happened in this period of history have been briefly mentioned. In the third part, by explaining the effects of the ending of the Cold War on Turkish foreign policy, the era that began with the Cold War and continued up to the 11th September attacks has been analysed in terms of not only constructivism but also global and regional developments. The effects of the 11th September attacks, which was a breaking point in the whole world, on international relations and Turkish foreign policy have been discussed and then the era from 2001 up to the present has been analysed in terms of not only regional and global developments but also constructivism. In conclusion, it has been deduced that constructivism is good enough to clarify the priorities of Turkish foreign policy.