Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu: Yapısal açıdan karşılaştırmalı bir inceleme
The High Council of Judges and Prosecutors: A comparative study from the structural point of view
  1. Tez No: 279324
  2. Yazar: DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kurulduğu günden beri eleştiri ve tartışma konusu olan ve Türkiye'deki yargı bağımsızlığı tartışmasının odağına yerleşen bir kurumdur. Bu kuruma yönelik eleştiriler, özellikle Kurulun yapılanması ve çalışma biçimi üzerinde yoğunlaşmıştır. 2010 anayasa değişikliğiyle HSYK yeniden yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, söz konusu anayasa değişikliğinin HSYK konusundaki tartışmayı sona erdirmediği de belirtilmelidir. Bu çalışmada, yargı alanındaki yüksek kurulların yapılanması, Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye örneği üzerinden karşılaştırmalı bir biçimde ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The High Council of Judges and Prosecutors (HSYK) is an institution which attracted critisim and caused debate since its inception. The critisims are especially focused on the structure and the working style of this institution. With the 2010 constitutional amendment the High Council of Judges and Prosecutors is restructured. However, this amendment does not seem to setle the dispute. In this study, the structure of the high councils for the judiciary in the European Union and in Turkey are examined in a comparative way.