L'information, la verite et l'ideologie dans les medias l'analyse de la représentation de l'affaire d'interdiction d'AKP
Medyada haber, gerçeklik ve ideoloji AKP'nin kapatılma davasının yazılı basında yansımasının analizi
  1. Tez No: 279323
  2. Yazar: GİZEM İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN CANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde dördüncü güç olarak adlandırılan medya, kendi içerisinde farklı inanışlara yer verip çok çeşitlilik gösterse de, çeşitlilik bağlamında kendi içerisinde çoğunlukla sabit bir kitle oluşmuş, ekonomik kaygıları olan farklı baskınlıktaki öğelerin yer aldığı bir yapı haline gelmiştir. Haberlerin ekonomik kaygılar göz önünde bulundurularak ve farklı sabit görüşlü kitlelere hitabı göz önünde tutularak sunulması, bu yapının netlik ve doğruluk görevlerinin zedelenmesiyle sonuçlanmıştır. Söz konusu çalışma, iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi'ne 2008 yılında açılan kapatılma davasının farklı ideolojik bakış açıları olan beş gazete tarafından nasıl işlendiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Media, named as the fourth power in today's world, contains different beliefs within itself and has a variety. However, within this variety, it has a constant mass of readers and has elements that are dominated differently because of economical concerns. Journals presenting the thoughts surrounded by the borders of the economical concerns, the mass of people with different but constant views, results in the malfunctioning of it in terms of presentation, clarity and reality. This study covers the representation of the closing case suited in 2008 to the governmental party Adalet ve Kalkınma Partisi within five different journals that has different ideological perspectives.