Türk Satım Hukukunda onarım garantisi
Repair warranty in Turkish Sale Law
- Tez No: 279338
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Tez'de satım sözleşmesine eşlik eden onarım garantileri incelenmiştir. Onarım garantisi, garanti veren tarafından, satılanda garanti süresi içerisinde ortaya çıkacak arızaların, garanti kapsamında onarım suretiyle giderileceği yönünde bir güvence verilmesini ifade etmektedir.Onarım garantisinin eşlik ettiği satım sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'na tabi bir adî satım sözleşmesi; Türk Ticaret Kanunu'na tabi tacirler arası bir satım sözleşmesi veya Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a tabi bir tüketici satımı sözleşmesi olabilir. Tez'de onarım garantisi her üç satım türü açısından değerlendirilmiştir.Onarım garantisi ile satıcının yasada düzenlenmiş ayıp sorumluluğu arasında yakın bir ilişki vardır. Tez'in amaçlarından birisi, onarım garantisi ile ayıp sorumluluğu arasındaki ilişkinin ve onarım garantisinin ayıp sorumluluğu üzerindeki etkilerinin tespit edilmesidir.Uygulamada onarım garantisi genellikle satıcı ve üretici/ithalatçı tarafından verilmektedir. Satıcı tarafından verilen onarım garantisinin satım sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Üretici/ithalatçı ise kural olarak satım sözleşmesine taraf değildir. Bu nedenle satıcı ve üretici/ithalatçı garantisi farklı esaslara tabidir. Tez'de her iki tür onarım garantisinin hukukî niteliği ve bu garantilere uygulanacak hukuk kuralları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Thesis the repair guarantees associated with the sale contracts have been examined. A repair guarantee is an assurance by the guarantor that the failures of the product within the guarantee period shall be rectified under the guarantee cover.The sale contract including the repair guaranty may be an ordinary sale contract which is subject to Turkish Code of Obligations; a sale contract between merchants which is subject to Turkish Commercial Code or a consumer sale contract which is subject to the Law on the Protection of Consumers. In the Thesis the repair guarantee is evaluated from the aspect of these three type of sales.There is a close relation between the repair guarantee and the warranty liability of the seller stipulated in the law. One of the purposes of this Thesis is to determine the relation between repair guarantee and the warranty liability of the seller stipulated by the law and the effects of the repair guarantee thereon.In practice repair guarantees are usually given by retailers or manufacturers/importers. A retailer guarantee should be assessed within the context of sale contract. Whereas the manufacturer is not a party to the sale contract. Therefore the guarantees of the retailer and the manufacturer are subject to different rules. Another aim of the Thesis is to make a detailed research on the legal nature of both types of guaranty and to determine the rules to be applied.