İnternet uygulamalarından kaynaklanan rizikolar ve internet sorumluluk sigortası
Risks arising from internet applications and internet liability insurance
- Tez No: 279339
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Neticede kitle iletişim araçları arasında ilk sıralarda yerini alan internet kullanımı hayatımızın tüm alanlarını etkilemekte olup yaşamamızın vazgeçilmesi haline gelmiştir. Ancak hayatımızın vazgeçilmesi haline gelen internet karşısında; kişilik hakları, fikri haklar ve ekonomik haklar ciddi boyutlara ulaşan rizikolarla karşı karşıya kalmaktadır.Gelişen teknoloji karşısında internet alanındaki hukuki düzenlemelerin de yetersiz kaldığı açıkça ortadadır. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve bu Kanun gereğince çıkarılan yönetmelikler yeterli olmamakla birlikte, bu alandaki hukuki boşluğu biraz da olsa gidermiştir. Ancak internetin kendine has yapısı karşısında daha ayrıntılı düzenlemelerin yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
As a result, use of the Internet that take the first place of the mass media, has become indispensable for our lives being affected all areas. However, in the face of the Internet has become indispensable to our lives, personality rights, intellectual property and economic rights are facing risks reaching serious proportions.It is obvious that legal arrangements are insufficient in the face of the advancing technology. Regulation of Internet Publications and through the Law on Suppression of Crimes of 5651 and according to this law the regulations are insufficient and they have slightly overcome legal gap in this area. However, more detailed arrangements in the face of specific structure of the Internet is necessary