La representation du corps des femmes dans les ?uvres des romancieres Turques actuelles
Yakın dönem Türk edebiyatında kadın romancıların eserlerinde kadın bedeninin temsili
- Tez No: 279369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UĞUR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ataerki, kadını ?ikinci cins? konumuna iterken kadın bedenini ve cinselliğini hem hedefi hem de aracı haline getirmiştir. Kadın bedeni ve cinselliği ataerkil örüntüler içinde şeyleştirilirken, kadın kendi bedeninden ve cinselliğinden uzaklaştırılmıştır. Fransız feminist edebiyat eleştirisi içinden doğan ?dişil yazın? düşüncesi, kadının bedenine ve cinselliğine yeniden sahip olabilmesi için kadın bedeninin ve cinselliğinin kadınlar tarafından kaleme alınması gerektiğini vurgular. Bu çalışma, Türkiye'de son on yılda kadın romancıların romanlarında kadın bedenin ve cinselliğinin temsilini ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In making women « the second sex », patriarchal system not only targeted the female body but also instrumentalized it. While the female body is being reified within patriarchal structures, women?s body and sexuality have been taken away from them. Originated in France as a strain of feminist literary criticism, women?s writing has emphasized the idea that women should write their body and sexuality so that they can reclaim the same. In this study, our target is to analyze the representation of female body in the novels of Turkish women writers published between 2000 and 2010.